PİDECİLER MESLEK ODASI NE İŞE YARIYOR?

Kalite ve hijyen konusunda birçok kurala uymayan bazı pide fırınlarına yönelik denetimlerin daha etkin bir şekilde sürdürüleceği ifade edildi.
PİDECİLER MESLEK ODASI NE İŞE YARIYOR?

Yetkililer tüketicilerden ise fırınlarda gördükleri olumsuzluklar karşısında ALO 174’ü arayarak şikayette bulunmalarını istediler.

Gaziantep Pideci, Yufkacı ve Simitçiler Odası kent genelinde faaliyet gösteren meslek üyelerini yeterince denetlemiyor. Çoğu işletme kalite ve hijyen kurallarına uymazken ilgili meslek odası bu işletmeleri sadece izlemekle yetiniyor. Denetimleri yine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yürütmek zorunda kalıyor. İl Tarım Müdürlüğü denetimleri etkin bir şekilde sürdürürken kalite ve hijyene uymayan çoğu işletmeye ise idari para cezası uyguluyor.

KALİTE VE HİJYEN KONUSUNDA BİLDİKLERİNİ OKUYORLAR

Gaziantep’te faaliyet gösteren özellikle pide fırınların önemli bölümü kalite ve hijyen konusuna dikkat etmiyor. Denetim noktasında ise Gaziantep Pideci, Yufkacı ve Simitçiler Odası yaşananlara sessiz kalırken oda tarafından rutin şekilde yapılması gereken denetimlerin yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor. Ekmeğin gramajı konusunda yetkili birim belediye zabıtaları. Belediye zabıta müdürlükleri de ekmek gramajı konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmezken, kalite ve hijyen konusunda ise İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri onlarca işletmeye idari para cezası uyguladı.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ DENETİMLERİNİ ARTIRACAK

Ekmek kalitesini arttırmak için yoğun mesai harcadıklarını ifade eden İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, şöyle konuştu:
“2018 yılı bizim için çok yoğun geçti. Kentte denetlenen tüm işletmeler içinde özellikle fırınlara ayrı bir özen gösterdik. Çünkü vatandaşlarımızın sağlıklı ekmek tüketmesi bizim için son derece önemli. Denetimlerimizde sadece hijyen ve ekmeğin gramajına bakmadık. Aynı zamanda sektördeki personele ekmek üretiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bilgiler verdik. Her denetimimiz ekmek üreticileri için aynı zamanda bir eğitim niteliği taşıyor.”
Gaziantep’te bin 386 pide ve ekmek üretim işletmesinin bulunduğu bilgisini veren yetkililer, 2018 yılında fırınlara yönelik bin 918 denetimin gerçekleştiğini, 2019 yılının ilk altı ayında binin üzerinde denetimin gerçekleştirildiğini dile getirdiler. Yetkililer, bu denetimler neticesinde 2018 yılında 33 fırına 2019 yılının ilk altı ayında ise 10 fırına idari yaptırım uygulandığını dile getirildi.

FIRIN SAYISININ FAZLA OLMASI KALİTEYİ ETKİLİYOR

Kentte ortalama bin 555 fırının bulunduğunu söyleyen ve fırın sayısındaki fazlalığın sektördeki kar oranını düşürdüğünün altını çizen yetkililer, bu durumun ekmek kalitesine de yansıdığını dile getirdiler.   Yetkililer, “Ekmek üretim işyeri sayısının fazla olması sektörün karlılık oranını düşürmektedir. Bu durum doğal olarak ekmek kalitesini de etkilemektedir. Birbirine yakın açılan ve yetersiz üretim alanı olan fırınlarda hijyen şartlarını sağlamak elbette çok zor. Sektörde çalışan personelin mesleki bakımdan eğitimsiz olmaları ve temel hijyen bilgilerinin yetersiz olması da ekmek kalitesini önemli derecede etkilemektedir” şeklinde görüş belirttiler.

TÜKETİCİ AYKIRI GÖRDÜĞÜ HER KONUDA “ALO 174’Ü” ARASINDA

Yetkililer, denetimlerde hijyen şartlarına uymayan işletmelere ilk etapta uyarılarda bulunulduğunu kaydederek,  “Uyarılarımıza rağmen hijyen şartlarını düzeltmeyen fırınlara yasal işlem uygulanmaktadır. Müdürlüğümüz bu konuda son derece hassas davranıyor. Fakat bu yetmez. Burada vatandaşların kendi sağlıkları için bizlere yardımcı olması lazım. Vatandaşlarımız, ekmek üretimi yapan işletmelerde olumsuzluk gördükleri durumlarda ‘Alo 174’ hattına veya dilekçe ile müdürlüğümüze şikayette bulunmalarını istiyoruz” diye konuştular.

“EKMEK İSRAFI EN ZARARLI YATIRIMDIR”

Ekmek israfı konusuna da değinen İl Müdürü Mehmet Karayılan, bu konuda vatandaşlara önemli uyarılarda bulunarak, “Ekmek israfı geleceğe yönelik yapılabilecek en kötü yatırımdır. Vatandaşların bu konuda çok duyarlı olması lazım. Çünkü doğal kaynaklar sadece bizim değil, bizden sonraki nesillerin de hakkıdır. Ekmek, israfı doğaya büyük biz zarar anlamına geldiği gibi bizden sonraki nesillere yapabilecek en büyük haksızlıktır. Bu konuda belediyelerimizin de hassasiyetle yürüttükleri çok başarılı projeler var.  Vatandaşlarımızdan da isteğimiz ekmek israfından kaçınmalarıdır.” İfadelerini kullandı.

GÜNDEM
Bülent Öner
8.07.2019

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin