“RAKAMLAR ŞİŞİRİLDİ”

Ramazan bayramına sayılı günler kala baklavacılar fıstıkta yaşanan fiyat artışı karşısında isyan ettiler ama fıstığın kilo fiyatının 230 lira değil 145 lira olduğu açıklandı
“RAKAMLAR ŞİŞİRİLDİ”

Baklavalık boz Antep fıstığının toptan kilosu 230 liradan, 145 ile 160 lira arasında değişen rakamlara indi. Fıstıkta geçen günlerde yaşanan fiyat artışı karşısında baklava fiyatı yükselmişti. Fıstığın fiyatının son günlerde düşmesine rağmen baklava fiyatlarında indirime gidilmemesine toptan fıstık satıcıları tepki gösterdiler. Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, iç fıstığın kilo fiyatının bugün 145 ile 160 lira arasında değiştiğine dikkat çekti.

HASAN KARAOĞLAN BAKLAVA SATICILARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Gaziantep Fıstıkçılar Sitesinde faaliyet gösteren esnaf temsilcileri, baklavalık boz fıstığın kilosunun 230 liraya çıktığı dönemde baklavacı esnafının isyan ettiğine dikkat çekerken, boz fıstığın fiyatında önemli düşüş olmasına rağmen baklava fiyatlarının düşmemesine anlam veremediklerini dile getirdiler. Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, yaşanan düşüş karşısında halen baklava satışında bir düşüşün yaşanmamasının düşündürücü olduğunu dile getirdi. Fıstık satışının fiyatların düşmesine rağmen yok denecek kadar az olduğuna dikkat çeken Hasan Karaoğlan, fıstıkta yaşanan fiyat düşüşünün baklava imalatına yansıtılmasını istediler. Baklavanın başkenti Gaziantep’te baklavanın pahalı olması nedeniyle kentte yaşayanların bu önemli tattan mahrum kaldıklarını dile getiren fıstık satıcıları,  baklavanın fıstıkta yaşanan fiyat düşüşüyle birlikte indirime gidilmesini istediler. Boz iç fıstığın kilosunun 145 liradan satıldığı dönemde baklava satıcılarının isyan ettiklerini hatırlatan fıstık satıcıları acilen baklava fiyatlarının düşürülmesi gerektiği görüşünde birleştiler.

“BAKLAVA FİYATLARINDA İNDİRİME GİDECEĞİZ”

Gaziantep Lokantacılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, boz iç fıstıkça yaşanan düşüşün ardından oda yönetimi olarak toplanacaklarını ve baklava fiyatlarında gerekli düzenlemelere gidileceğini bildirdi. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Bayrakçı, “Yönetim kurulu olarak en kısa sürede toplanarak konu üzerinde gerekli çalışmaları başlatacağız. Yeniden bir fiyat düzenlemesine giderek baklava fiyatlarında gerekli indirimlere gideceğiz. Geçmiş dönemde fıstık fiyatlarında yaşanan yoğun artış karşısında baklavada zam yapma ihtiyacı doğmuştu. Şimdi ise fıstıkta yaşanan düşüş karşısında yine halkımızı düşünerek hareket edeceğiz” diye konuştu.

“FİYATLAR DÜŞTÜ AMA SATIŞ YOK”

Toptan fıstık satıcısı Mehmet Yaşar, düşük fiyata rağmen satışın tamamen durduğuna dikkat çekti. Yaşar, boz iç fıstığın fiyatında önemli bir düşüş yaşandığını ama satışının da tamamen durması karşısında sıkıntı yaşandığına dikkat çekerek, “Boz iç fıstığın kilo fiyatında yüzde 40’a varan düşüş oldu. Baklava imalatçılarının satın aldığı fıstık düşük ama satış fiyatları çok yüksek. Bu konuda gerekli önlemler alınmalı” dedi.

“FISTIĞA TALEP YOK DENECEK KADAR AZ”

Fıstık ihracatında duygunluk yaşanmasından dolayı fiyatların düştüğünü anlatan sektör temsilcilerinden Murat Çiçek, “Fıstıkta fiyatlarda neredeyse taban yaptı. Son aylarda fiyatlarda yaşanan hızlı düşüşe rağmen istediğimiz ve beklediğimiz satışları gerçekleştiremiyoruz. Fıstık ihracatında yaşanan düşüşten kaynaklı fiyat düşüşüne rağmen yurt içi satışının artması gerekirken tam tersine düşmüş olması karşısında şaşkınız. Şaka gibi ama bazı günler işyerimizi açtığımız gibi kapatıyoruz” diye konuştu.

“GEÇEN YILA ORANLA SATIŞLARIMIZ DÜŞTÜ”

Fıstık tüketiminin geçtiğimiz yıla oranla önemli ölçüde düştüğüne dikkat çeken esnaf temsilcilerinden Mehmet Tiken, “Geçen yıl bu dönem satışlarımız oldukça iyiydi. Bu yıl ise yine aynı dönemde satışlarımızı bırakın iyi olmasını işyerinin günlük ihtiyaçlarını bile karşılamayacak kadar kötü. İşlenmiş tüm fıstık çeşitleri bünyemizde mevcut olmasına rağmen gıda sektöründe kullanılacak fıstık bile artık tercih edilemez duruma geldi” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
29.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin