Ramazan bereketi

Mübarek Ramazan ayı dolayısıyla mahya ve alem ustalarının yüzü güldü. Yüzlerce yıllık Osmanlı geleneği olan Alem ve Mahya’lar, zanaatkar ustaların ellerinde şekil alarak camilere asılmaya devam ediliyor.
Ramazan bereketi

Mübarek Ramazan ayı dolayısıyla mahya ve alem ustalarının yüzü güldü. Yüzlerce yıllık Osmanlı geleneği olan Alem ve Mahya’lar, zanaatkar ustaların ellerinde şekil alarak camilere asılmaya devam ediliyor.

Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte bir takım hazırlıklara başlanır. Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Gaziantep’te de her Ramazan ayı öncesi ve tamamında evlerimizde ve camilerimizde temizlikler yapılır. Camilerin minaresindeki Alem’ler onarılır bakımları yapılır. Minare aralarına asılan Mahya’larla da "Hoş geldin ya şehri ramazan" gibi yazılar yazılır. Mesleğine gönül veren ustalar tarafından el emeği göz nuruyla yapılan Alem ve Mahyalar, yüzyıllardır olduğu gibi bu Ramazanda da camileri süslemeye devam edecek.

RAMAZAN AYI İLE BİRLİKTE İŞLERİMİZ ARTTI

Çocuk yaştan bu yana bakırcılık işiyle uğraşan Mehmet Yaşar Kervancıoğlu, yaklaşık 50 yıldır Camii minarelerinin üzerinde bulunan Alem’lere şekil veriyor. Kervancıoğlu,”Ramazan ayının gelmesiyle birlikte işimizde ciddi bir artış yaşanıyor” diyerek şöyle devam etti. “Diğer aylara göre tabi işlerimiz hareketli. Genel olarak baktığımızda Alem ve Mahya zaten sürekli kullanılan bir ürün değil. Ramazan ayı öncesinde yapılan bu işlemin dışında diğer günlerde ise bir camii yapılırsa satışımız oluyor. Genel olarak çok hareketli bir sektör değiliz. Yaklaşık bir haftadır sipariş almaya başladık. Ramazan boyunca ara ara siparişler gelmeye devam eder. Çünkü eskiyen, kırılan, çatlayan, paslanan ve zarar gören bir çok Alem, Ramazan ayı öncesi yada Ramazan Bayramı öncesi bakım yapılır veya değiştirilir. Tabi biz gözümüzü bu meslekle açtık bundan sonrada bu işi yapmaya devam edeceğiz. Bu arada bende tüm İslam aleminin Ramazanını kutluyorum.” dedi.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
31.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin