Referandum öncesi yasaklar neler?

16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandum zamanı yaklaştıkça akıllılara çok fazla soru...
Referandum öncesi yasaklar neler?

16 Nisan 2017’de yapılacak olan referandum zamanı yaklaştıkça akıllılara çok fazla soru gelmeye başladı. Bunlardan en önemlisi referandum yasakları oldu. Bu yasaklardan ilki oy verilen gün saat 18.00’e yayın yasağı olması.

Bu yasağı kapsayan yerler içerisinde radyolar ve her türlü yayın organları tarafından halk oylaması ya da halk oylaması sonuçları ile tahmin yahut yorum yapılması ve bunun haberinin yapılması yasak. Ayrıca bu süreç içerisinde kıraathane, kahvehane ve intenet kafe gibi bütün umumi eğlence yeri sayılabilecek statüye sahip mekânlar kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliklerine sahip mekânlarda (lokanta) yalnızca yemek servisi yapılacak.

Yasaklar arasında 9 Nisan 2017 tarihinden 16 Nisan 2017 tarihine kadar milletvekilleri, bakanlar ve başbakanların yurt içinde sürdürdükleri propaganda faaliyet ve gezilerini, resmi hizmet için tahsis edilen araçlarını ve makam arabalarını kullanamayacakları bulunmakta.

Bunun haricinde vatandaşların elektronik posta adresine, taşınabilir ya da sabit telefonlarına görüntülü, sesli veya yazılı mesaj göndererek propaganda yapılması yasağı da bulunuyor. Açıklanan bir diğer yasak kasıtlı suçtan dolayı ceza infaz kurumunda bulunan ve bu kurumdayken firar edenler dahil olmak üzere hükümlülerin oy kullanamayacağına karar kılındı. Aynı şekilde ceza infaz kurumunda bulunan seçmen özelliğini taşıyan tutuklular ve taksirli suçtan hükümlü olanların oy kullanabilecekleri açıklandı.

Yurt dışında yaşayan ve referandum için oy verecek T.C vatandaşları ise toplamda 31 karayolu, havalimanı ve liman gümrük kapısında 27 Mart 2017’den itibaren oy kullanabilecekler. 9 Nisan 2017 tarihinde başlayan yasaklar 16 Nisan 2017’nin bitişinde son bulacak.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
10.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin