Rekabet kızıştı SON 10 GÜN!

Rekabet kızıştı SON 10 GÜN!

Okulların açılmasına on gün kala okul malzemesi satan yerler müşteriyi kendine çekebilmek için çeşitli yollar denerken bazı yerler indirimin yanı sıra hediye vererek de cezbi artırmaya çalışıyor.

Kırtasiyesinden çantasına, ayakkabısından eşofmanına okula giden çocuk ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik satış yapan işyerleri talebin yoğunluğundan memnun olmanın yanı sıra daha fazla müşteri edinip daha fazla kesimin ihtiyacını gidermek ve ticari ilişkide kalıcılığı sağlamak için farklı kalitelerde ürünlerini stantlarına koyuyor.

Renk, dokuma ve desen farklılığı ve kalitesiyle teşhir edilen okul dönemi eğitim araç ve gereçleri ile forma, eşofman ve ayakkabılar ile birlikte bir öğrencinin ailesine okula başlamak için maliyeti 500.-TL’den başlayan fiyatla açılıyor. En asgari rakam olan 500.-TL ile öğrencinin ihtiyaçları tamamlanabilirken kalitesine göre 1.500.-TL ve 2.500.-TL’yi de buluyor. Bazı mağazalar tek kalitede ürünlerini  teşhir ederken, bazı mağazalar ise farklı kaliteler de sunarak her bütçeye uygun ürünleriyle daha geniş bir kesime hitap ediyor.

Şehrimizde okulların açılmasına yaklaşık on gün kala okul ihtiyaçları satan işyerleri tezgah ve stantlarını pazaryerine çevirdi. İşlerleri, renk renk kalem defter ve çantalardan, çeşit çeşit ayakkabılara kadar farklı kalitelerle öğrencilerden daha çok, velilere yönelik pazarlama teknikleriyle ürünlerini satmak için çaba sarf ediyor.

HER MAĞAZADA HER OKULA YÖNELİK FORMA BULMAK MÜMKÜN

Şehrimizdeki okulların hepsinin de birbirinden farklı renk ve desen tonunda forma tercih etmeleri nedeniyle işyerleri okulların büyük çoğunluğuna hitap edebilmek için kolları sıvamış vaziyette.

Tezgahlarına çok daha fazla okul eşyası ve forması koyarak daha geniş bir kitleye hitap etmek isteyen mağazalarda sadece aynı okula ait tek bir kalitede değil de farklı farklı kalitelerde formalar bulunduruluyor.

ÖĞRENCİYE DEĞİL VELİLERE YÖNELİK PAZARLAMA TEKNİĞİ

İlk, orta ve lise dengi okullar için forma satan işyerlerinin bir kısmı tek kalitede ürün sunarken, bir kısmı da farklı kalitelerle müşteriye hitap ediyor.

İşyerlerinde öğrencilere değil velilere yönelik pazarlama tekniği uygulaması da gözlerden kaçmıyor. Tamamen velilerin dikkatine ve ilgisine yönelik sunulan ürün teşhirleri renkli görüntüleriyle de hoşluk yaratıyor. Bu nedenle, aynı okul takımını 150 liraya bulabilmek mümkünken, aynı ürün farklı kalitelerle 300.-TL ve 500-600.-TL’lik rakamlarla da karşımıza çıkabiliyor.

KIRTASİYE ÜRÜNLERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Çeşitli renk ve desenlerle çocukların ilgisini cezp eden kalem ve cüzdan gibi gereçler ise kırtasiye mağazalarında gözlere güzel bir görüntü sunuyor.

Farklı kalitelerle satışa arz edilen kalem vs kırtasiye ürünlerinde de fiyatlar değişiyor. Rengi ve görüntüsüyle albenili olarak tasarlanan bu tür araç gereçlerde ise ilk bakışta sağlamlığından ziyade duruşu göze çarpıyor.

Kalitesine göre kaleminden cüzdanına, defterden silgisine kadar bur ailenin kırtasiye gideri ürünlerin kalitesine göre 250.-TL ile 750.-TL arasında değişiyor.

EŞOFMAN, ÇANTA VE AYAKKABILAR KIRTASİYEDEN ÇOK TUTUYOR

Eşofman, okul çantası ve ayakkabılarda da durum farklı değil.  Farklı renk tonları, kumaş dokusu  ve modelleriyle eşofman ve çantalar göz kamaştırırken ayakkabılar ise duruşları ve rahatlığının yanı sıra her bütçeye ayrı fiyatlarıyla tezgahtaki yerini alıyor.

Ortalama 50.-TL’den başlayan fiyatlar 100-150-200.-TL gibi rakamlara ulaşıp daha da yükselebiliyor.

ASGARİ 500.-TL’DEN BAŞLAYAN FİYATLAR

Piyasanın bu durumu ve fiyatları ile bir öğrencinin ekonomik külfeti 500.-TL’den başlıyor. Bütçeye uygunluğuna ve kalitesine göre tercih edilen ürünler 2.500.-TL’ye kadar ulaşıp aşabilen rakamlarla velilere sunuluyor.

Bu rakamlara göre her bir öğrencinin ailesine okula başlangıç maliyeti 500.-TL’nin altında olmamakla beraber, okul başladıktan sonraki rakamları hesaplamak ise şu an için mümkün görünmüyor.

Hakimiyet Gazetesi olarak tüm öğrencilerimize ve ailelerine hayırlı uğurlu bir eğitim öğretim yılı diliyoruz.

GÜNDEM
Bülent Öner
6.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin