RESTORE EDİLECEKTİ AMA OTOPARK OLDU

20 yıldan bu yanadır mülk sahipleriyle anlaşma sağlanamadığı için kullanılmayan eski iplik fabrikası otoparka çevrildi.
RESTORE EDİLECEKTİ AMA OTOPARK OLDU

Büyükşehir Belediyesinin restore çalışmalarını önemli oranda tamamladığı Akyol Mahallesi’nde yer alan eski iplik fabrikası mülk sahipleri ile belediye anlaşma sağlayamayınca oto parka dönüştürüldü. Gaziantep’in en eski yerleşim alanları içerisinde yer alan tarihi fabrikanın akıbeti şimdilik belirsizliğini koruyor.

20 YILDIR ATIL VAZİYETTE DURUYORDU

Mülk sahipleri ile belediye anlaşamayınca 20 yıldır atıl vaziyette duran eski iplik fabrikası bazı dönemlerde Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapmıştı. Belediye ile anlaşma zemini sağlanamadığı için mülk sahipleri sonunda fabrika alanını oto parka çevirdi. Duvarların döküldüğü, zaman zaman taşların düştüğü eski iplik fabrikasına ilişkin restorasyon yapılması konusunda mahalle sakinlerinin istekleri sürerken, eski iplik fabrikası otopark haline getirildi. Eski İplik Fabrikasının restore edilmesi ve tarihi yapının korunması noktasında Büyükşehir Belediyesi, daha önce girişimlerde bulunmuştu. Mülk sahipleri ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. Aradan geçen 4 yıllık süreçte tarihi yapıda çökmeler meydana gelmesi, Akyol Mahallesi sakinlerinin şikayetleri üzerine Büyükşehir Belediyesi tarafından fabrika çevresinde tedbirler aldı. 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAREKETE GEÇTİ

Eski iplik fabrikasının otopark haline dönüştürülmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi’ne iletilen şikayette tescilli fabrika binasının anıtsal yapının otoparka dönüştürülmesi hakkına kimsenin sahip olmadığı belirtildi. Burasının otopark yapılması söz konusu olamayacağının ifade edilen şikayet sonrası otopark ile ilgili işlem yapıldığı öğrenildi. Söz konusu otopark ile ilgili süre verildi. Bunun sonrasında cezai işlem uygulanacak. Eski İplik Fabrikasına ilişkin Büyükşehir Yetkililerinden alınan açıklamada, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz kötü bir görüntüye neden olan eki iplik fabrikasının mülkiyetini almaya çalıştık. Mülk sahipleri ile anlaşılamadı. İmar kanalından çalışmalar yürütülüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak burasının gerçek değerine kavuşmasını amaçlıyoruz” şeklinde görüş belirttiler. 

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
7.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin