RİSKLİ YAPILAR YIKILIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Gaziantep’i ziyaretinde Çağlayan Mahallesi’nde gördüğü manzara karşısında verdiği talimatlar meyvesini vermeye başladı
RİSKLİ YAPILAR YIKILIYOR

Şehitkamil ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi’nde mağaranın üzerinde 25 yıl öncesine kadar gelişi güzel yapılan konutlar büyük tehlike arz ediyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Gaziantep’i ziyaretinde Çağlayan Mahallesi’nde mağara ve üzerinde yer alan riskli yapıları kontrol etmiş ve yapılan yıkılmasını talimatını vermişti. Bakan Kurum’un talimatları doğrultusunda adı geçen alanda 65 riskli yapının yıkım çalışmaları başladı.

65 KONUTUN TAHLİYE EDİLMESİ İÇİN TALİMAT VERMİŞTİ

Ziyaret ettiği Gaziantep temasları çerçevesinde Şehitkamil ilçesinde Çağlayan Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, heyelan tehlikesine karşı mağaraların üzerinde yer alan evlerin tahliye edilmesi talimatını vermişti. Bir süre önce İstanbul’un Kartal ilçesinde çöken bina sonrası en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığa bildirilmesi için 81 ile genelge gönderen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Gaziantep'te mağara üzerine yapılan yapıları görür görmez talimatı vermişti. Bakan Kurum, 65 konutun kentsel dönüşüme dahil edilerek acil olarak evlerin tahliyesinin yapılmasını istedi. Bakan Kurum sosyal medya hesabında konuya ilişkin olarak, “Gaziantep Şehitkamil ilçesi Çağlayan Mahallesi'nde, mağaralar üzerinde bulunan evleri inceleyerek riskli durumda bulunan 65 konutun acilen tahliye edilmesi talimatını verdik. Bu 65 konutu kentsel dönüşüme dahil edeceğiz” diye konuşmuştu.

TAHLİYE EDİLEN EVLERDE OTURANLAR İÇİN KİRA DESTEĞİ SAĞLANDI

Beraberindeki Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den konunun takip edilmesini ve alanda jeolojik etüt çalışması yapılmasını isteyen Kurum, daha sonra söz konusu yapıların kentsel dönüşüme dahil edilmesi ve evlerde yaşayan ailelere kira ve taşınma desteği sunularak 65 ailenin acilen tahliyelerinin gerçekleştirilmesi yönünde talimat vermişti. Bakan Kurum’un talimatları doğrultusunda hareket eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Gaziantep İl Müdürlüğü yetkilileri adı geçen alanda evleri yıkılacak olan vatandaşlara her türlü yardımda bulundular. Kısa süre içerisinde vatandaşların kamulaştırma bedellerinin verileceğini dile getiren yetkililer, bölgede yıkım çalışmalarının da buna paralel olarak sürdürüldüğünü açıkladılar.

GÜNDEM
Bülent Öner
16.04.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin