RUHSAT YOLU AÇILDI!

Metro’nun arkasında yeni yapılacak inşaatlara yeni imar plan tadilatlarıyla birlikte ruhsat yolu açıldı
RUHSAT YOLU AÇILDI!

Metro Alış Veriş Merkezinin arka tarafında yapılan inşaatlar yargıda yürütmeyi durdurma kararıyla birlikte mühürlenmişti. Bölgede mühürlenen inşaatlarla birlikte yeni yapılacak olan inşaatlara Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçirilen yeni imar plan tadilatlarıyla birlikte inşaat yapı ruhsatı verilmeye başlandı. Bu durum karşısında Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi yeni verilen bir inşaat ruhsatını yargıya taşıyarak iptal ettirdi.

MİMARLAR İLE MÜTEAHHİTLER KARŞI KARŞIYA GELDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yeni inşaatlara ruhsat vermeye başlamasının ardından Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi harekete geçti. Mimarlar Odası tarafından yeni başlatılan bir inşaatın ruhsatı yargıya taşındı ve iptal ettirildi. Bu kararın diğer inşaat ruhsatlarında da emsal teşkile etmesi gerekirken mimarlar ile müteahhitler karşı karşıya geldi. Bölgede devam eden inşaatların tamamlanamaması gibi bir durumun ortaya çıkması üzerinde ilk açıklamayı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, “Belediye meclisinde yapılan imar tadilatları neticesinde Metro Alış Veriş Merkezinin arkasında yer alan inşaatlara ruhsat verilmeye başlanıldı. Dolayısıyla mahkeme kararı doğrultunda bölgede inşaat yapım ruhsatı verilemiyordu. Yapılan tadilatlarla birlikte inşaatlar için yapı ruhsatı verilmeye başlanıldı” diye konuştu.

PEKİ, BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Metro Alış Veriş Merkezinin arkasında inşaatların yapımı devam edecek. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine karşın belediye meclisinde bölgeyle ilgili yapılan imar tadilatları yapı ruhsatlarının önünü açtı. Daha önce bazı siyasi partilerle değişik sivil toplum kuruluşlarının gündeme taşıdığı bölgede yapılaşmaya izin verilmemesi isteniyor. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, bölgeyle ilgili hassasiyetlerinin halen olduğunu dile getirdi. Girişken açıklamasında, “Yapı ruhsatları verilmeye başlayınca yeni alınan bir inşaat ruhsatı hakkında hukuki işlem başlattık ve ruhsat iptal edildi. Şimdi burayla ilgili olarak attığımız adımlarda geri adım atmayacağız. Fakat başlatılan inşaatlarla ilgili olarak ta sıkıntı yaşandığının farkındayız. Birçok inşaat kredi çekilerek başlatılıyor. Bizler kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
25.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin