SAĞLIĞIMIZ İÇİN UYARILARI DİKKATE ALACAĞIZ

Koronavirüs tehdidi karşısında Gaziantep’te olağanüstü önlemler alınmaya devam ediliyor. Kentte son olarak Büyükşehir Belediyesi parklarda yer alan oturma banklarını sökmeye başladı.
SAĞLIĞIMIZ İÇİN UYARILARI DİKKATE ALACAĞIZ

Tüm dünyayı etkisi altına alınan koronavirüs salgınına yönelik ülkemizde de sıkı önlemler alınıyor. Kahvehaneler, düğün-nişan salonları, lokal gibi yerleri kapatma kararı alınmıştı. Yetkililer, yaşlılar için evden dışarı çıkmayın uyarısında bulunmuştu ama bazı yerlerde uyarılara aldırış etmeyen yaşlılar kent meydanlarındaki banklarda geçici olarak alınan “sokağa çıkma yasağına” rağmen toplanıyor. Buna önlem olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bankları söktü.

UYARILARI LÜTFEN DİKKATE ALALIM

Gaziantep’te kalabalık şekilde oturan vatandaşlar Korona virüsü dolayısıyla uyarıları dikkate almayınca belediye ekipleri çareyi bankları sökmekte buldu. Balıklı Parkı başta olmak üzere birçok noktada korona virüsüne ilişkin alınan tedbirleri ve uyarıları yaşlılar pek dikkate almadı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ekipleri ise çareyi bankları sökmekte buldu. Evlerinde sıkılan vatandaşlar her gün buraya gelerek vakit geçiriyor. Virüse ilişkin alınan tedbirler doğrultusunda evlerde kalınması yönündeki uyarılara aldırış etmeyen yaşlı vatandaşlar normal günlerde olduğu gibi meydanda ki banklarda oturmaya devam etti. Korona virüsünün yaşlı insanlarda ölüm ile sonuçlanması ve kalabalık alanda birçok yaşlının oturması, virüsün yayılmasını arttırabilir olması üzerine belediye ekipleri yeni bir tedbir aldı. Meydandaki banklarda oturan vatandaşlara uyarılarda bulunulmasına rağmen bir türlü ikna edemeyen ekipler yaklaşık 20 bankı sökerek çare buldu. Bankların sökülmesinin ardından meydan bomboş kaldı. Çevredeki vatandaşlar ise uygulamanın iyi olduğunu söyleyerek, “Güzel bir uygulama oldu çünkü arkadaşlar tam bilinçlenmedi sanırım. Bir birimize mesafe koymamız gerekirken yine burada bilinçsizce oturmalar oluyor. Onun için virüs bulaştırmama açısından güzel bir uygulama” şeklinde görüş belirttiler.

“YAŞLILARIMIZ EVDE KALMAK ZORUNDA”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Çünkü yaşlılarımız oturuyorlar. Evde kal, diyoruz. Ciddi bir şekilde önlemler almalıyız. İşin farkına, ciddiyetine varalım. Tedbir almazsak daha olumsuz sonuçlar gelme ihtimali çok yüksek. Tedbir almazsak sonuçlar ağır olabilir. Eve girince herkes üstünü başını balkona çıkarsın. Herkes havalandırma odası olarak balkonunu değerlendirsin. Eşyalarını balkona koysun, elini, yüzünü yıkasın, sonra evinin diğer işlerine başlasın” şeklinde beyanda bulundular. Kentte ki halk pazarının kontrollü şekilde kurulacağını ifade eden yetkililer, “Esnafımız da kendi önemlerini alacak. Tek dileğimiz vatandaşın pazar yerinde sosyal mesafeyi koruması. Pazaryerine çıkacak vatandaşlarımızın sosyal mesafe bırakarak alışveriş yapmasını istiyoruz. Kalabalık yerlere girmemelerini istiyoruz. Mecburen Pazar yerini açıyoruz. Pazarcımız kendi önlemini alacak. Eldivenini, maskesini takacak. Tezgahlar arası mesafeyi de koruyacak. Yarın pazar kurulunca hep beraber tabloyu göreceğiz. Pazar yerinde tüm Türkiye'ye örnek olmak istiyoruz” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
23.03.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin