SAHTEKARLARA DİKKAT!

Kurban Bayramına sayılı günler kala dolandırıcılarıyla karşılaşabilirsiniz
SAHTEKARLARA DİKKAT!

Kurban bayramının yaklaşmasıyla insanların dini duygularını sömürerek dolandırıcılık yapan uyanıklara karşı vatandaşların dikkatli olması, devlet destekli olmayan ve yakinen tanıyıp güvenmediği kurumlara kurban bağışında bulunmamaları konusunda yetkililer uyarıyor.

KURBAN BAYRAMI TELAŞI BAŞLADI

Dünyadaki tüm İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de Kurban Bayramı telaşı başladı. Dini ibadetlerini yerine getirerek kutsal vecibesinden mahrum kalmamak isteyen ve ekonomik durumu yerinde olan vatandaşlar dolandırılmaları için çok dikkatli olmaları gerekiyor. Özellikle dini değerleri ağır basan ve maneviyata önem veren şehrimizde, her yıl kurban bayramı süresince belirsiz bazı gruplar tarafından “Kurbanınızı biz kesip bağışlayalım” zihniyetiyle kapı kapı dolaşarak vatandaşlardan para toplayan ve aldığı bağışı belgeleyemeyen kişiler meydanlarda görülmeye başladı. Ellerinde getirdikleri makbuzlarla 1.000 TL den kapıyı açarak, 200-300 TL’ye kadar inerek vatandaşı dolandırmaya çalışanlar olduğu gibi, kendini resmi bir kurum olarak tanıtıp çeşitli hesap numaralarıyla vatandaştan bağış toplayan bu din suiistimalcilere vatandaşın ehemmiyet göstermemesi gerektiği belirtiliyor.

YENİ BİR SIĞIR ÇİFTLİĞİ VAKASI YAŞANMASIN

Vatandaşların, dini duyguları suistimal edilerek dolandırılıp sığır çiftliği vakası yaşamamaları için Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumlarına ve güvendikleri vakıflara bağışta bulunarak kandırılmaları tavsiye ediliyor. Yaşadığı muhitin kurban kesimine müsait olmayan, yalnız yaşadığı ya da yaşlı olduğu için kurban kesip onun dağıtımıyla uğraşamayacak olan veya kurban bayramını tatil yaparak geçireceği için kurban ücretini bir hayır kurumuna bağışlayarak dini vecibesini yerine getirecek olan vatandaşların hassas ve dikkatli davranmaları öneriliyor. Bu kapsamda en güvenilir kurumların başında Kızılay, Mehmetçik Vakfı ve Lösev olarak belirtilirken, Kurban Bayramına bir aydan daha az bir sürenin kaldığı şu günlerde, insanların acele etmeden araştırıp güvenebileceği kurumlara kurban bağışını yapmaları gerekiyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
1.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin