“Sanal alemde alım yapmayın”

“Sanal alemde alım yapmayın”

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, kış ayı öncesinde vatandaşları korsan kömür satışlarından doğacak mağduriyetlere karşı uyararak kaliteli kömür kullanımına dikkat çekti. Kömür alımının sanal alemde yapılmamasının tüketici lehine olduğunu anlatan Keklik, site çevresine konuyla ilgili uyarıcı afişlerin asıldığını anlattı. Gaziantep’te hava kirliliği ile mücadele edildiğini hatırlatan Keklik, yetkililere de seslenerek şehre girişi yapılan yerli kömürlerin iyi bir denetimden geçirilmesi gerektiğini açıkladı.

“KÖMÜR SATIŞINDA DOLANDIRICILARA KARŞI DİKKATLİ OLUN”

Daha bugünden vatandaşların kışlık yakacak konusunda alış verişe başladığını anlatan Keklik, vatandaşların fiyatlara aldanıp da dolandırıcılara düşülmemesi yönünde uyarılarda bulundu. Keklik, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kaçak ve korsan satıcıların sosyal medya üzerinden düşük fiyat paylaşımları yaparak tüketiciyi yanıltma ve dolandırma peşinde oldukları görülmektedir. Bu paylaşımları yapanların esnafımız olmadığı, kaçak ve korsan oldukları anlaşılmış ve bu şahıslardan birkaçı hakkında odamız tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur. Tüketicinin haklarını korumak ve mağduriyetlerini önlemek adına bu açıklamayı yapma gereği duyulmuştur. Tüketicilerimizin sosyal medyada ucuz fiyatlı kömürü değil, bildikleri ve tanıdıkları kömürcülerden kömür almalarını ve çarşıdaki yazıhanelerde 2019 yılına ait GMO üyesidir logosu bulunan esnafı tercih etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

“KENTE GİREN KÖMÜRLER DENETİMDEN GEÇİYOR”

Gaziantep’te şehre giriş yapan tüm kömürlerin denetimden geçirildiğini söyleyerek hava kirliliği ile mücadele edildiğini belirten Keklik, “Gazi şehrimizin hava kirliliği konusunda da her yıl olduğu gibi bu yıl da şehrimize gelen tüm kömürlerin denetimi yapılmakta ve denetim sonucu olumsuz olan kömürlerin satışına asla müsaade edilmemektedir” diye konuştu.  Kömür fiyatlarının dolar kurunda yaşanan dalgalanmadan fiyat olarak etkilendiğini söyleyerek kaliteli kömürün hangi fiyatlardan satılması gerektiğini açıklayan Keklik, “Kömür fiyatlarında dolardaki gerileme göz önüne bulundurularak yeniden güncellenmiştir. Sobalık kömürü 1. Sınıf bin 950 lira 2. Sınıf bin 800 liradır. Bu fiyatlar altında satılan kömürlere itibar etmeyiniz. Tüketicilerimiz daha düşük fiyatlara satılan kömürlere rağbet ettiği takdirde düşük kalorili kömürlerin ısınmada kömürlerde ısınmada sorun yaşar veya kaçak ve korsan satıcıların tuzağına düşmüş olur” şeklinde açıklama yaptı.

“GAZİANTEP YOĞUN HAVA KİRLİLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

Şehre girişi yapılan yerli kömürlerde kalite denetiminin çok iyi yapılması gerektiğini söyleyerek dikkat edilmemesi hususunda şehrin büyük bir hava kirliliği ile karşı karşıya kalabileceğini aktaran Keklik, “Gaziantep il sınırları içerisinde bu yıla kadar yerli kömür ilimizin hava kirliliği oranı yüksek olduğundan dolayı satılmamaktaydı. Bu yıl Cumhurbaşkanımızın yerli ve milli tüketim vurgusuyla yerli kömürler ilimize gelmeye başladı. Bu kömürlerin çok iyi olanı da çok kötü, kirlilik oranı yüksek olanı da bulunmaktadır. Bu kömürlerin il ve ilçelerimizde sıkı denetimi yapılmalıdır. Aksi halde 15 yıllık Temiz Hava Eylem Planı çerçevesinde yapılan uygulamaların tamamı boşa çıkacak ve bu yıl Gaziantep yoğun hava kirliliği ile karşı karşıya kalacaktır. Bu durum da astım hastalığını tetiklediği gibi halihazırda bu hastalıkla mücadele eden hastalarında ciddi maddi kayba uğramasına sebep olacaktır. Bu bağlamda yetkililerimizden bu konunun üzerinde titizlikle durmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
7.08.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin