Sayacılar zor durumda

Sayacılar zor durumda

Kent genelinde gerekli denetimlerin yapılmaması nedeniyle haksız rekabet ortamının oluştuğunu ve buna ayak uyduramayan çok sayıda Gaziantepli esnafın dükkanını kapatmak durumunda kaldığını açıklayan Sayacılar Odası Başkanı Mehmet Sarıbal, “Ayrıca çok sayıda Suriye vatandaşı da bu işletmelerde sigortasız olarak çalıştırılıyor” dedi.

Mehmet Sarıbal, “Bunlara artık denetim getirilmeli” dedi. Son 8 ay içinde rekabet edemeyen onlarca esnaf temsilcisinin kepenk kapatma durumunda kaldığına dikkat çeken Sarıbal, “Özellikle 8 Şubat Mahallesi’nde faaliyet gösteren esnaf temsilcilerimiz yaşanan durum karşısında zor günler geçiriyorlar. Ruhsatsız çalışan işyerlerinde çok sayıda sigortasız Suriyeli çalışıyor” diye konuştu.

Son 6 aydır esnafın en büyük sıkıntısı olarak Suriye’den göçle gelen vatandaşların kurallara uymadan işyeri açmasını olduğunu savunan Sarıbal, “Suriyeli vatandaşların da geçinmeye ihtiyacı var. İşyeri açmalarında bir sıkıntı bulunmuyor. Ancak bu kurallar çerçevesinde yapılmalı. Aksi halde sorunlar büyür. Bir Türk esnaf ve sanatkarının işyeri açması için istenen belgeler, yapması gereken yükümlülükler var. Vergi kaydı, belediyeden çalışma izni, meslek kuruluşlarına kayıt, ustalık belgesi alınması gibi şartlar var. Türk vatandaş tüm bu şartlara uyarken Suriye’den gelen vatandaşın ne vergisi, ne çalışma ve ne de oturma izni var. Gayri resmi işyeri açıyorlar. Vergi vermiyorlar, Bağ-Kur primi ya da sigorta ödemiyorlar. Bu da haksız rekabete yol açıyor” diye konuştu.
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
4.02.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin