Sayıştay Raporu gündem oldu

Sayıştay Raporu gündem oldu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kasım meclis toplantısında Sayıştay Raporu’nda yer alan 6,5 milyon liralık zarar gündem oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin sistemdeki açığın Sayıştay tarafından değil, Büyükşehir Belediyesi teknik elemanları tarafından tespit edilerek Sayıştay’a bildiğini söylediler.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda daha önce ulusal basında da yer alan ve Kart-27 Sistemi nedeniyle Belediyenin 6,5 milyon lira zarar ettiği iddialarına ilişkin olarak açıklama yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Akıllı Kart Sistemi ile ilgili geçen ay bir takım iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar asılsız, sistem ile ilgili açık Sayıştay tarafından değil, Büyükşehir Belediyesi teknik elemanları tarafından tespit edildi. Tespit edilen miktar Ocak 2017’de firmadan tahsil edildi” dedi.

“BU BİZİM PARAMIZ DEĞİL”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, “Sistemde son iki yılın denetlendiği bir yanlış bilgi var. Bir defa bu 6 milyon liralık para Büyükşehir Belediyesi’nin parası değil. Vatandaşlar olarak kartınızla dolum cihazlarına veya dolum noktalarında dolum yapıyorsunuz. 100 lira dolum yaptığınızda eski sistem üzerinde çalışılan bankanın hesabına gidiyordu. O para bize vatandaşın otobüsü kullandığında, ulaşım aracının hak edişi doğuyordu. O para, havuzdan ödeniyor. O paradaki açığı normal şartlarda biz iki yıl sonra anlardık. Biz eski sistemle ilgili sözleşmemiz bitmeye yakın, ‘Havuz hesabında bir açık var mı?’ diye bir araştırma yaptık. Eski firmaya biz ödeme yaptığımızda o parayı yatırtamazdık. Bu havuzda ileride olur ki vatandaşımız dolum yaptı, kullanmadı. 2 yıl sonra kullandı, iki yıl sonra bir hak ediş doğacağı için, denetim yaptık. İki taraflı olarak denetimler yapıldı. tüm hesapları banka ile eşleştirdik. Yeni sisteme geçtiğimiz için 860 bin kart değişti. Bize gelmeyen vatandaşlarımız var, tüm bunlara rağmen eski sistemin bir miktar alacağını tutuyoruz. ‘Yeni sisteme geçişte bir şey bulur muyuz?’ diye bir miktar hak edişi tutuyoruz” şeklinde konuştu.

EKONOMİ
Zeynep Keskin
13.11.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin