SAYIŞTAY ŞOKU!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin toplam 1 milyar 307 milyon 191 bin lira borcu olduğu iddia ediliyor. Borcun önemli bölümünün ise Güzelbey dönemine ait olduğu biliniyor
SAYIŞTAY ŞOKU!

Sayıştay Denetçileri, Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde yaptığı incelemelerde atamalardan borçlanmaya ve bağışlara kadar birçok usulsüzlük tespit etti. Büyükşehir Belediyesinin gırtlağını bile aşan borçluluk haline rağmen bazı dernek ve spor kulüplerine yüksek miktarlarda bağış yapması ise dikkat çekiyor. Fakat borçlanmanın eski dönemden bu yana gelen süreçle ilgili olup olmadığı konusunda açıklama yapılmıyor. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Asım Güzelbey döneminde yapılan borçlanmaların kredi ödemelerinin halen yapıldığı biliniyor.

SAYIŞTAY DENETÇİLERİNDEN KIRMIZI KART

Sayıştay Başkanlığına bağlı Sayıştay Denetçilerinin yaptığı incelemelerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesine olumsuz rapor düzenlediği iddia ediliyor. Yerel ve Ulusal basında yer alan haberlere göre, Sayıştay Denetçileri geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde atamalarda, bağışlarda ve borçlanmalarda usulsüzlük olduğu tespit edilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmak üzere rapor edildi.

KİMLERDEN BORÇ ALINDI? BORÇ HANGİ DÖNEMLERE AİT?

Sayıştay raporlarında Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin toplam 1 milyar 307 milyon 191 bin lira borcu olduğu iddia edilirken bu borcun tamamının mı yoksa bir kısmının mı Fatma Şahin döneminde olup olmadığı belirtilmezken, kimlerden borç alındığı ise açıklanmadı. İddialara göre Belediyenin bu borcunun büyük bir kısmının Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey döneminde yapıldığı söyleniyor.

TAMAMI ŞEHİR İÇİN Mİ KULLANILDI? KİMLERE BAĞIŞ YAPILDI?

Sayıştay raporlarında dikkat çeken hususlardan biri de Büyükşehir Belediyesinin yaptığı nakdi yardımlar. Belediye Spor Kulüplerine ve bazı derneklere çok yüksek rakamlarda yardım yapmış. Sayıştay verilerine göre; Gaziantep'i Geliştirme Vakfına son iki yılda 3 milyon 100 bin ve 2 milyon lira da nakit yardım yapılırken, 4 milyon 100 bin liranın da, spor kulüplerine usulsüz aktarıldığı belirtildi.

BORÇ KATLANIYOR

Türkiye'nin en borçlu Belediyeleri arasında yer alan Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Euro üzerinden de borçlandığı belirlendi. Toplamda 1 milyar 307 milyon 191 bin lira borcu olan Büyükşehir Belediyesinin, geçtiğimiz yıl da 8 milyon 906 bin 158 Euro borç aldığı belirtiliyor.

BORÇ SINIRI TAMAMLANDI EURO ÜZERİNDEN BORÇ ALINDI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin, borçlanma sınırı olan 1 milyar 183 bin 821 bin lirayı aştığı ve  yeniden 8 milyonu Euro olmak üzere, 118 milyonluk borç aldı. Sayıştay Raporunda “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin 2017 yılı sonu itibariyle bilançosuna göre faizler hariç 1.307.191.300,11 TL borcu bulunmaktadır. Belediyenin 2017 yılı içinde almış olduğu 118 milyon TL'lik borcun yasal dayanağı yoktur” denilerek usulsüzlük olduğu rapor edildi. Sayıştay, borçlanma tavanının 2016 yılına göre düzenlendiğini belirterek, “Borç stok tavan tutarı 1 milyar 183 milyon 821 bin 367 TL'dir” olduğuna dikkat çekti.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
4.11.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin