“ŞEHİR HASTANESİ RANT PROJESİ”

CHP Gaziantep Milletvekili Uzman Dr. Bayram Yılmazkaya, Şehir Hastaneleri projesini eleştirdi. Yılmazkaya, kentte yapılan hastane projesinin de yanlış bir noktada olduğunu anlattı.
“ŞEHİR HASTANESİ RANT PROJESİ”

Gaziantep Şehir Hastanesi projesine ilişkin görüşlerini aktaran Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Uzman Dr. Bayram Yılmazkaya, projenin rant projesi olduğuna dikkat çekti. Yılmazkaya, “Şehir Hastanesi projesini çok uzak bir noktada yapıldığını söylemek gerekiyor. Bu proje yerine kentte belli noktalarda 300-400 yataklı hastaneler yapılmalıydı” diye konuştu.

“HER NOKTASIYLA BU PROJELERİ ELEŞTİRİYORUZ”

Yapımı henüz tamamlanmayan Gaziantep Şehir Hastanesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yılmazkaya, bu projenin yerine kentte 300-400 yataklı birkaç tane hastane yapılmasının daha doğru olacağını kaydetti. Yılmazkaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bu projenin kentin bir ucunda hayata geçirilmiş olması ve halen tamamlanamaması karşısında tepkilerimizi defalarca dile getirdik. Fakat projenin yanlış olduğunu ortaya koymamıza rağmen bizleri dinleyen olmadı. Karşıyaka’da kalp krizi geçiren birisi Akkent’te Şehir Hastanesine yetiştirilene kadar belki de yaşamını yitirecek. Bu ve buna benzer sorunlarla Şehir Hastanelerinin sadece Gaziantep’te değil ülke genelinde yanlış olduğunu söylüyoruz.”

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ZOR ÇALIŞMA ORTAMI”

Yılmazkaya sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“Bir doktor gözüyle farklı konuları konuşmak istiyorum desem de yine de şehir hastaneleri olmadan olmaz. Aslında çok bilinmeyenli yönü, gizemli yapısı, kamunun mu, özelin mi olduğu belli olmayan, ihale sözleşmelerinin maddelerinin bilinmediği, ancak Sayın Cumhurbaşkanı tarafından "yüzyılın projesi" tanımı yapılan meşhur şehir hastaneleri çok önemli. Bununla ilgili çok söz söylendi, anlatıldı ama bir doktor gözüyle bakacak olursak; devasa, modern, teknolojik binalar, bir ucundan diğerine geçerken nefesi kesilen doktor ve personelin varlığı, olmayan doktor dinlenme odaları, şehirlerden sanki bilerek uzak noktalara yapılışları, eski ve yeni ancak kesinlikle yetersiz ve temin edilemeyen tıbbi cihazları ve malzemeleri, keşmekeş, karmaşık çalışma saatleri, sistemleri, birbirini tanımayan, yöntemleri bile farklı hocalar ve doktorlar, yardımcı sağlık personeli ve doktor gözüyle daha sayamadığım birçok şey. Sayın Cumhurbaşkanı çok övünüyor ama benim gibi doktorların gözünde hiç de övünülecek yanı olmayan şehir hastanesi projeleri”

“SAĞLIK ALANINDA SORUNLAR BİTMİYOR”

Gaziantep’teki doktor eksikliğine de değinen Yılmazkaya yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; 
“Gaziantep’te tamamen devreye giremeyen Abdülkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin halen neden kesin kabulü yapılmadı? Ya da yapılmıyor? Bu hastanenin personel eksiği var, malzeme eksiği var, doktor eksiği var. Bu hastanenin birçok eksiği var. Madem böyle bir hastane yapılmış, Gaziantep halkının ihtiyacı var. Neden tam anlamıyla hizmete sokulmuyor anlamış değilim.  Her yere para harcayan iktidar Antep halkına hizmet verecek olan bu hastaneyi neden tamamlamıyor?  Türkiye'de en fazla vergiyi veren illerin başında gelen Gaziantep, en fazla üretim yapan İl. Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan lokomotif ilimiz, yüz binlerce Suriyeliyi barındırıyor. Suriyeli ile birlikte 3 milyon nüfusu bulan Gaziantep’in bölge illerine hizmet eden kamu hastanelerine acilen kadın doğum uzmanı, çocuk uzmanı, yeni doğan yoğun bakım uzmanı ve perinotoloji uzmanın atanması gerekli.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
28.01.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin