Şekerin tadı kaçtı

Şekerin tadı kaçtı

Ramazan bayramının vazgeçilmezi bayram şekeri görücüye çıkıyor. Toptan kilo fiyatı 4 ile 5 liradan satışa çıkan bayram şekeri raflarda ne kadara satılacak henüz belli değil. Şeker imalatı yapan işletmeleri bayram öncesi tam kapasite çalışması beklenirken işletmelerin şu an yüzde 70 kapasitede çalışıldığı dile getirildi.

GEÇEN YILA ORANLA ÜRETİM YÜZDE 30 DÜŞTÜ

Yaklaşan Ramazan bayramı öncesi vitrine çıkmaya başlayan şekerleme ürünleri ilgi görmüyor. Gaziantep Şekerciler Odası Başkanı Settar Kıratlı, bu yıl şekerleme imalatı yapan işletmelerin yüzde 70 kapasite ile çalıştığına dikkat çekti. Kıratlı açıklamasında, “Esnafımızın yüzü bu bayram öncesinde de gülmeyecek. Esnaf temsilcilerinden edindiğimiz bilgiye göre şeker bayramına sayılı günler kalmasına rağmen talep oranlarının oldukça düşük olduğu yönünde. Bu nedenle kapasite düşüşüne iğden esnafımızın bu bayramda da beklentileri boşa çıktı. Gelen talep doğrultusunda şekerleme üretimi yapan esnafımızın durumu her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Çok sayıda esnafım işyeri çalıştıracak gücünün kalmadığını söyleyebilirim” diye konuştu.

“SATIŞTA GÜVENİLİR MÜŞTERİDEN ÇEK ALIYORUZ”

Gaziantep Şekerciler Odası Başkanı Settar Kıratlı, bayram öncesi esnafın çekle satışının ancak ve ancak güvenilir müşterilerde gerçekleştirildiğine dikkat çekti. Kıratlı, “Çekle alış verişte eskiye oranla güven ortamı kalmadı. Bu nedenle bizlerde dahil tüm esnafımız ancak güvenilir müşteri çeklerini kabul edebiliyoruz. Geçmiş yıllara oranla çekle alış verişte yaşanan sorunlar halen devam ediyor. Diğer yandan nakit alımın giderek azaldığı sektörümüzde büyük bir çıkmaza girdik. Esnafımızın nakit satış yapamadığı gibi çek karşılığında da satış yapamadığı için ekonomik anlamda daha da kötü bir sürece girdiğimizi söyleyebilirim. Diğer yandan esnafın yaşadığı diğer sıkıntıları anlatmak bile istemiyorum. Şeker piyasasında elimizde olan bazı Ortadoğu ülkelerini de yavaş yavaş kaybetmek üzereyiz” şeklinde konuştu.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
12.06.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin