Sektör eski günleri arıyor

Sektör eski günleri arıyor

Koronavirüs Salgını nedeniyle uluslararası ve şehirlerarası yolculuklarda kısıtlamaya gidilmesi, sokağa çıkma yasakları ve turizmin sezonunun askıya alınması Gaziantep turizmini olumsuz etkiledi. Turizmde yaşanan durgunluğun ortadan kaldırılması ve sürecin etkilerinin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapılırken kentin tarihi noktalarından olan Bakırcılar Çarşısı ve Almacı Pazarı esnafı, süreçten büyük oranda zarar gördüklerini söylediler.

Bir dönem dükkanların dahi kapandığı Bakırcılar Çarşısı’nda sezonun başlamasını beklediklerini belirten esnaf, sürecin olumsuz etkilerinin giderilmesi noktasında destek beklediklerini söylediler. Esnaf, “Yıllardan bu yana Bakırcılar Çarşısı’nda yerli ve yabancı turistleri ağırlıyoruz. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak yaşanan salgın nedeniyle turistler kentimize gelemediler. Mart ayında başlayan durum bizlerin ekonomisini olumsuz etkiledi. Kentte Nisan ayında başlayarak Kasım ayına kadar devam eden sezonun başlamaması bizler açısından olumsuz sonuçlar doğurdu. Bu noktada önümüzdeki süreçte sezonun açılmasını ve esnafa yönelik paketlerin devreye alınmasını bekliyoruz” diye konuştular.

ALMACI PAZARI ESNAFI, DURGUNLUKTAN ŞİKAYETÇİ

Kentin bir diğer tarihi noktası olan Almacı Pazarı’nda bulunan esnafta, durgunluktan şikayetçi. Büyük oranda turistlere yönelik çalışan esnaf, salgından olumsuz etkilendiklerini ve uzun zamandır iş yapamaz halde olduklarını belirttiler. Esnaf, “Almacı Pazarı esnafı olarak süreçten olumsuz etkilendik. Her yıl bu zamanlarda kente gelen turistlere hizmet sunarken bu yıl hiçbir şey yapamıyoruz. Durumun en kısa sürede düzelmesini umut ediyoruz. Umuyoruz ki bu sürecin sona ermesinin ardından geçtiğimiz yıl olduğu gibi turizmde önemli bir atılım yapacağız” diye konuştular.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
25.06.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin