SESSİZ ÖLÜME DİKKAT!

SESSİZ ÖLÜME DİKKAT!

Sobadan sızan karbon monoksit gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşları bilinçlendirmek adına çeşitli çalışmalar başlatan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Ekipleri, soba zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre, havaların soğumasıyla birlikte katı yakıtla ısınan vatandaşların zehirlenmelere karşı dikkatli olmaları istendi. Yetkililer; karbon monoksit zehirlenmelerindeki belirtilerin; baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde pembe renk, terleme, kulak çınlaması, bulantı/kusma, solunum zorluğu, bayılma hissi, kaslarda gevşeme, hareket edememe ve şuur kaybı gibi belirtilerin olduğunu ifade ettiler.

“BACALARINIZI TEMİZLETMEYİ UNUTMAYIN”

Yetkililer; zehirlenmelerin önüne geçmek için şu bilgilere dikkat edilmesini istediler;
“Bacalarınızı yılda en az 2 defa temizleyiniz veya temizletiniz. Tıkalı bacalarınızı açtırın ve çatlak bacaları tamir ettirin. Bacaların çatıdan en az 1 metre yükseklikte olmasına dikkat ediniz. Bacaları şapkasız kullanmayalım. Baca şapkası aynı zamanda bacalara yağmur suyunun, kuşların ve haşerelerin girmesini önler. Sobalarınızı kurmadan önce bacalarımızın çekip çekmediğini kontrol edelim. Soba kurulmadan önce ve kurulduktan sonra ayda en az 1 defa soba boruları temizlenmelidir. Her sabah sobanın içinin temizliği yapılmalıdır. Zorunlu olmadıkça soba kurulumu esnasında fazla dirsek kullanmayın. Soba, dirsek, boru bağlantılarının duman sızdırmamasına dikkat edelim. Soba borusunu, baca deliğini daraltacak şekilde fazla sokmayınız.”

SOBAYI YAKARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Sobaları giyecekleri kurutmak için kullanılmaması gerektiğini aktaran yetkililer, “Sobalardan kıvılcım sıçramasına karşı tutuşabilecek eşyaları uzak tutalım. Benzin, tiner, kolonya gibi parlayıcı maddeleri sobalarımıza dökmeyelim. Sobanızı alttan yakmayınız. Alttan yakma hem zehirlenme riskini artırır hem de yakıt masrafınızı önemli derecede artırır” şeklinde uyarılarda bulundular. Uyarılar şu şekilde devam etti;
“Sobanın en fazla üçte ikisini kömür ile doldurulup yakılmalıdır. Sobadaki kömür, yanıp kor haline gelmeden tekrar kömür atmayınız ve gece yatarken sobaya kömür atmaktan kaçınınız. Yanan soba, oda içerisinde bulunan oksijeni bitireceği için, her gün düzenli aralıklarla ve gece yatmadan önce odanızı havalandırınız. Hiçbir soba türü gözetmeksizin tedbirleri uygulayınız ve halk arasında uyuyan soba olarak bilinen sobalarda da zehirlenme olabileceğini unutmayıp gece yatarken soba kapaklarını kapatmayınız. Soba kullanılan odaya karbon monoksit uyarı cihazı takalım ama cihaza güvenip gece yatarken sobalarımıza kömür atmayalım. Soğuk ve rüzgârlı havalarda sobalardan sızan karbon monoksit gazına karşı tedbirli olunuz. Gece yatarken sobaya kömür atmaktan kaçınınız.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
24.11.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin