Sıkı denetimleriyle dikkat çekiyorlar

Sıkı denetimleriyle dikkat çekiyorlar

Gaziantep’te kayıt dışıyla mücadelede etkin şekilde adından söz ettiren Berberler Esnaf Odası mevcut meslek odaları içerisinde önemli bir noktaya geldi. Yapılan denetimler sayesinde kent genelinde kayıt dışı ne kadar berber esnafı varsa kayıt altına alınması için mücadele veren Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı disiplinli çalışmaları sayesinde adından sıkça bahsettirmeye başladı.

YERİNDE TESPİT EDEREK KAYIT DIŞIYLA MÜCADELE EDİYORLAR

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Haci Darıcı, kent genelinde Suriyeli kaçak berberleri yerlerinde tespit ettiklerini söyledi. Ellerinde bu işyerlerinin kapı nosuna kadar bilgi olmasına rağmen yetkileri olmadığı için birşey yapamadıklarını belirten Darıcı, hem buna hem de denetimsizliğe isyan etti. Darıcı, “Kaçak çalışan Suriyeli berberlerle ilgili bir şey yapamıyorsak ben buradan bas bas bağırıyorum o zaman bu odalar fuzulidir bu odaları kapatsınlar” dedi. Vatandaşlardan kırmızı amblem bulunan berberlere traş olmalarını isteyen Darıcı, “Camında amblem olmayan işyerlerinde traş olurlarsa sorumlusu biz değiliz” dedi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARI YEREL YÖNETİMLERE BİLDİRDİK

Suriyelilerin işyerlerinde önce iş ortağı olarak çalışıp, hem meslek ahlakını öğrenmelerini hem de ekmek paralarını kazanmalarını istediklerini ancak onların bunun yerine kırsal mahallelere gidip berber dükkanı açtıklarını belirten Darıcı şunları söyledi:

“Bodrumlarda berber dükkanı açtılar. Bir tarafta yatıyorlar, bir tarafta tuvalet var, bir tarafta traş ediyorlar. Biz bunları belediyelere bildirdik. Fakat bir türlü önlemini alamadık. Şimdi esnafın bize vermiş olduğu yetkiye dayanarak bunları kontrole gittik. Elimizde delil olarak adresleri kapı nosuna kadar var. Ben dükkanları kapatsınlar demiyorum ama kayıtlarını yaptırsınlar, evraklarını yaptırsınlar. 3 liraya 5 liraya mahalle arasında traş etmesinler. Ayakaltına düştük. Suriyeliler gelmeden önce Türkiye’de Gaziantep berberler odası açma kapama saatleri, pazar günü kapatma ile bir taneydi. Bunlarla baş edemiyoruz, kırsal kesimlerden hep şikayetler alıyoruz. Bunlar kırsalda gece geç saatlere kadar çalışıyorlar. Kapı numaralarına kadar daha evvel bildirdim. Son denetimlerde hem Türk kaçaklarımızı hem Suriyeli kaçaklarımızı kapı numarasına kadar yetkili birimlere bildireceğim. Esnafımın hakkını savunmak için ben bu görevi yapmak zorundayım. Çünkü ben buraya bunu için seçildim. Biz görevimizi yaptık bundan sonra resmi kurumlarda görev. Takipçisi olacağız.”

“ESNAF ODAMIZIN AMBLEMİNİ TAŞIYAN BERBERLERE GİDİN”

Vatandaşlara amblem uyarısında bulunan Darıcı, “Kırmızı amblemimizi gören berberlerimizde rahatlıkla hijyen bakımından traş olabilirler. Bütün sorumlusu biziz. Ama camında bu amblem olmayan işyerlerinde traş olurlarsa sorumlusu biz değiliz. Hijyenik olan berberlerimize bu amblemi yapıştırdık. Her önüne gelen berbere bu amblemi yapıştırmadık. Bu amblemi gördüğünüz işyerlerinde rahatlıkla traş olabilir. Gaziantep halkından berberlere girerken ilk olarak bu ambleme bakmalarını istiyorum” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
21.03.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin