Şimdi “katmer” zamanı

Şimdi “katmer” zamanı

Katmer ve tatlı denince ilk akla gelen tatlıcıların başında gelen Katmerci Abdo, 40 yıllık başarısını kaliteli malzemeye, ustalığa, müşteri memnuniyetine ve uygun fiyata bağlıyor. Gastronomi kenti olma unvanını alan Gaziantep’te 40 yıldır katmerde söz sahibi olan Abdo Katmerci, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda.

“DEDE MESLEĞİNİ DEVAM ETTİRİYORUZ”

“Tatlıcılık dede mesleği, dedemden bana geçti” şeklinde konuşan Abdo Katmerci, “Dedemin adı da Abdo'ydu. Onun zamanında Gaziantep'te 2-3 katmerci varmış. Şu anda 50'nin üzerinde katmerci var. Ben dede mesleğini seçtim. İşimi severek yapıyorum ve her gün daha iyisini yapmaya çalışarak Gaziantep ve Kilis yöresine ait olan tatlı çeşitlerini yaşatıyorum. Başarılı olmak için işini her gün geliştireceksin. Artık oldu demeyeceksin. Ben ilk dükkanı açtığımda sermayem kısıtlıydı. O günkü kaliteyle bugünkü kalitemiz arasında yüzde 100 fark vardır. Şu anda hem daha fazla fıstık, daha kaliteli yağ kullanıyorum. Müşterilerden kazandığımızı tekrar müşterilerimize sunuyoruz” dedi. Katmerci, temizliğe, kaliteye ve fiyatın uygun olmasına dikkat ettiklerini belirten Abdo Katmerci, “Katmer, Kadayıf, Burma kadayıf, Lokma tatlı üretiyoruz. İşçiliğimizden fedakarlık ederek fiyatı düşük tutuyoruz. Müşterilerimiz bunu bilir, o yüzden de bize güvenir, inanır. Müesseseye itimat ederler. Önemli olan insanların güvenini kazanmak” dedi.

“MÜŞTERİLERİMİZ HER ZAMAN BAŞIMIZIN TACI”

Müşterilerle birebir ilgilendiğini, güler yüzlü bir işletmecinin daima bunun meyvelerini alacağını belirten Abdo Katmerci, “Her kesimden müşterilerimiz var. Yerli yabancı turistlerin yanı sıra, genellikle buraya üniversite gençleri gelirler. Buraya gelen turistler ilk etapta katmeri ağır diye yemek istemezler. İnsanlar genellikle sabah kahvaltılarında çay, zeytin peynire alışmışlar. Ancak yedikten sonra Gaziantep'e her gelişlerinde mutlaka bize uğrar, katmer yerler" dedi. İnsanların kriz dönemlerinde aza kanaat etmeyi öğrenmesi gerektiğini ifade eden Katmerci, "Bırakın son krizi, ben Tansu Çiller ve Ecevit dönemindeki krizden bile etkilenmedim. Nasıl etkilendik eskiden 1 kilo satarken, bu 100 grama düştü. Ben aza kanaat ederim, şükrederim” dedi. Katmerci, Antep ve Kilis'e özgü bir kahvaltı türü olan katmerin, düğün sonrası kız evine mutlaka gönderilmesinin, yaz aylarında sektörü hareketlendirdiğini sözlerine ekledi.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.11.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin