Şimdi ne olacak?

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın devamında yapılan imar plan tadilatı için mahkeme daha önce yürütmeyi durdurma karartı verdi.
Şimdi ne olacak?

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın devamında yapılan imar plan tadilatı için mahkeme daha önce yürütmeyi durdurma karartı verdi. Avukat Nesrin Ulutaş tarafından açılan davanın ardından yürütme imar tadilatını durdurdu ama adı geçen alanda bundan sonra ne olacağı ise kafalarda soru işaretleri yarattı.

Büyükşehir Belediye meclisinde, Metro’nun arkasında, yeşil alanların yüksek yoğunluklu konut ve ticaret alanına dönüştürülmesiyle ilgili yapılan revizyon imar planını geçmiş yıllarda yargıya taşıyan CHP eski İl başkanı Avukat Nesrin Ulutaş, Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin itirazlarına mahkeme olumlu karar vermişti. Avukat Nesrin Ulutaş, adı geçen alanda iptal edilen imar plan tadilatına ilişkin belediyenin burada nasıl bir yol izleyeceği konusunda henüz bir adımın atılmadığına dikkat çekti.

MİMARLAR ODASI KARARIN TAKİBİNİ YAPACAK

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, halka ait olması gereken önemli bir yeşil alanın yargı kararıyla yeniden halkın kullanımına verildiğini belirterek, mahkemenin kararının Gaziantep halkının bir kazanımı olduğunu dile getirmişti. Girişken, “Biz bu kararı yargı kararlarını, yargının gücünü küçümseyenlerin mağlubiyeti olarak değerlendirdik. Konuyu yargıya taşımamıza rağmen, uyarılarımıza rağmen burada arsa satışı yapıldı, ihaleler gerçekleştirildi. Bu kararla bu planlama boşa düşmüş oldu, hükümsüz hale geldi” diye konuştu.

TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTACAK

Metro’nun bulunduğu bölgenin 100 Yıl Atatürk Kültür Parkı’nın bir parçası olduğunu, burada 15-20 katlı konut yapılacağını ileri süren Girişken, “Burası Sof dağından gelen hava koridorunun olduğu yer. Aynı zamanda savaş ve doğal afet durumunda halkın toplanma ve sahra hastanesinin kurulacağı bir alan. Burada 15-20 katlı binaların yapılması halinde nüfus yoğunluğu artacak, dolayısıyla trafik yoğunluğu daha da artacaktır” diye konuştu. 

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
11.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin