Soba zehirlenmelerine dikkat!

Soba zehirlenmelerine dikkat!

Türkiye'de her yıl yüzlerde insanın sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybettiği bildirildi. Zehirlenmelere karşı ise yetkililer vatandaşları uyarıyorlar.

Yetkililer, soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren Türkiye'de insanların ısınmak için kullandıkları sobalara dikkat etmesi gerektiğine işaret ettiler. Sobadan sızan karbonmonoksit gazı nedeniyle Türkiye'de her yıl yüzlerce insanın zehirlenerek hayatını kaybettiğini vurgulayan yetkililer, zehirlenmelerin yüzde 60'ının sobadan, yüzde 35'inin şofben ve yüzde 5'nin ise tüplerden kaynaklandığını söylediler. Zehirlenmelerin çoğunlukla doğru yakılma yönteminin bilinmemesinden kaynaklandığını ifade eden Kadir yetkililer, “Evin içini sıcak tutmak için gece geç saatlerde yakılan sobalarda özellikle rüzgarlı havalarda meydana gelen ters akımlar nedeniyle baca tepmeleri yaşanıyor. Bu nedenle evin içine giren karbonmonoksit gazı zehirlenmelere yol açıyor. Çoğu kez bu gaza uykuda yakalanan insanlar fark etmeden zehirlenerek hayatını kaybediyor" şeklinde görüş belirttiler.


Alınacak basit tedbirlerle zehirlenmelerin önüne geçilebileceğini vurgulayan yetkililer, “Bacalar temizlenmediği, sobalar, şofbenler ve kombiler doğru şekilde doğru yere kurulmadığı zaman kömür, odun, doğalgaz, LPG, karosen ve gaz yağının eksik ve verimsiz yanmaktadır. Eksik yanma sonucu oluşan kirli gazlar ve partiküller baca tıkanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle her yıl yüzlerce kişi evlerinde zehirlenmektedir” diye konuştular.

Temizlenmeyen bacaların zehirlenme ve yangınlara davetiye çıkardığını vurgulayan uzmanlar, vatandaşların mutlaka her yıl bacalarını temizlettirmeleri gerektiğini de sözlerine eklediler.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
9.01.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin