Sobaya dönüş

Sobaya dönüş

Havaların soğumasıyla birlikte Doğalgazı pahalı bulan vatandaşların tercihi kömür ve doun sobaları oluyor. Gaziantep’te doğalgaz kullanmak istemeyen vatandaşlar çareyi odun ve kömür sobalarında buluyor.

DOĞALGAZI PAHALI BULAN SOBAYA KOŞUYOR

Kış yaklaştı soğuklar göründü. Kışın soğuktan korunmak isteyen ve henüz doğalgazın uğramadığı ya da kendilerine pahalı gelen mahallelerde ve köylerde ilçelerde yaşayanlar çareyi sobalarda arıyor. Soğuklar tam olarak kapıya dayanmadan kolları sıvayan vatandaşlar soba almak için soba satışı yapan hırdavatçılara akın etmeye başladı. Uzmanların “Bu yıl kış ayının sert geçecek” uyarıları vatandaşı harekete geçirdi. Doğalgaz el yakmaya başlıyor. Aile bütçesinden kısıtlama yapmak ısınmadan da başladı. Doğalgazın olmadığı yerlerde ya da Doğalgazı pahalı bulan vatandaşlar ise çareyi sobalarda arıyor. Her keseye uygun sobaların bulunduğu çarşıda, sobaların özellikleri de dikkatten kaçmıyor. Sobanın baca tarafından çıkışlara hazneler yapıldı. Yapılan haznelerin, fırın olarak kullanıla bilinen, soğuk kış ayında çay suyunun kaynatılabileceği semaverler ve daha akıllara gelebilecek birçok çeşidi var.  Vatandaşın genellikle baca kısmında haznesi olan sobaları aldığını söyleyen Sobacılar, çarşıda her keseye uygun sobaların mevcut olduğunu söyledi. Yapılan her sobada el işçiliği olduğunun altını çizen esnaflar, şunları kaydetti; “Bakırcılar pazarında her türlü soba mevcut. Buraya gelen vatandaşlar genelde sobanın baca tarafına takılan hazneli sobaları alıyor. Burada vatandaşlar için kolaylık sağlıyoruz. Semaverlerin üst kısmındaki su olan kısmı sobaya uygun bir şekilde yaptık. Gelen vatandaşlar gördüğünde yanındakine ‘ Bak ne güzel sıcak suyumuzu da buradan alırız çayımızı demleriz” şeklinde görüş belirttiler.

SONA FİYATLARI HER KESEYE UYGUN

Soba satıcıları, “Havalar soğudu. Haliyle vatandaşlar üşüdü. Doğalgazlı evlerde oturanlar bir düğme ile ısınıyor. Doğalgazı olmayan evlerde oturanlarda pazara gelip soba alıyor. Sobalar her keseye uygun. 200 liradan 600 liraya kadar değişen sobalar ver. Bu sobalar genelde tuğla kalitesine ve kullanılan malzeme kalitesine göre değişiyor. Malzemelerin bir kısmı kalitesiz denilemez. Sadece bir soba sadece ısınmak için alınır. Üzerine işleme yapılmış bir sobaya harcanan zaman ve işçilik ile işlemesiz bir sobaya harcanan işçilik ve zaman aynı değil. Aynı olmadığı içinde zaten fiyatlar o noktada değişiyor” diye konuştular.

YAŞAM
Bülent Öner
29.10.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin