SOĞAN HEM GÖZ HEM CEP YAKTI

SOĞAN HEM GÖZ HEM CEP YAKTI

Türkiye İstatistik Kurumu Haziran ayı enflasyon oranını açıkladı. Açıklanan verilere göre, giyimde fiyatlar düşerken, en fazla artış gıda maddelerinde gerçekleşti.

Yüzde 15.39’u bulan Haziran ayı TÜFE endekslerine göre, tüketici fiyatları bazında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı kuru soğanda oldu. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise ayakkabı ve etek geldi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜFE’de 2018 yılı Haziran ayında, bir önceki aya göre yüzde 2.61 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11.49 artış gerçekleşti.
 
Haziran ayında enflasyon beklentilerin oldukça üzerinde artış gösterdi. Aylık yüzde 14 artması beklenen TÜFE, yüzde 2.61 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.39'a sıçradı.
Çekirdek TÜFE, haziran ayında yüzde 14.60 seviyesine yükseldi.
Yurtiçi üretici fiyatları aylık yüzde 3.03 artarken, bazda yüzde 23.71'e yükseldi.
 
GIDA FİYATLARI BÜYÜK ARTIŞ GÖSTERDİ


Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan, haberleşmede yüzde 4.76, ulaştırmada yüzde 2.66, ev eşyasında yüzde 2.24 ve eğlence ve kültürde yüzde 2.16 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Haziran ayında endekste yer alan gruplardan sadece giyim ve ayakkabı grubunda yüzde 1.15 oranında düşüş gerçekleşti.
 
KURU SOĞANIN REKORU

Tüketici fiyatları bazında haziranda bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı kuru soğanda oldu. Geçen ay fiyatı en fazla düşen ürünlerin başında ise ayakkabı ve etek fiyatları geldi.

GÜNDEM
Haber Merkezi
3.07.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin