Soğuk algınlığına bire bir

Soğuk algınlığına bire bir

Kelle paça ile beyran çorbalarının başkenti olarak bilinen Gaziantep’te bu çorba türleri sadece kentte yaşayan vatandaşlar tarafından değil dışarıdan gelen yerli ve yabancı turistler tarafından da beğenilerek yeniliyor. Beyaz Bayrak sahibi Kelebek Restoran Sahibi Uğur Dertli, özellikle kelle paça çorbasının kış aylarında soğuk algınlıklarına bire bir faydalı olduğunu dile getirdi.

“SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMLİ LEZZETLER”

“Kelle paça özellikle küçükbaş hayvanların baş ve ayak kısımlarının bir takım işlemlerden geçmesiyle elde edilen çorbadır; diğer bir ifadeyle paça çorbası olarak adlandırılır. uzmanlar kelle paça çorbasının sağlık açısından birçok faydası bulunduğunu ve bu çorbayı sıklıkla tüketmek gerektiğini açıklamıştır” şeklinde sözlerine başlayan Kelebek Restoran Sahibi Uğur Dertli, “Paça çorbasının içerisinde bulunan protein, kolesterol ve kollajen maddeleri kelle paça çorbasını zengin bir besin haline getiriyor. Özellikle kollajen maddesi kanser hastaları için tüketilmesi gereken en önemli besinlerden bir tanesidir. Yağ oranı ve kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Kolesterol bakımından da yüksek besin değeri olan paça çorbası özellikle çocuklara gelişim dönemlerinde içirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kanser hastalarının tedaviden olumlu sonuç almaları ve kanserli hücreleri yok etmeleri için kollajen adı verilen bir maddeden almaları zorunludur. Kemoterapi döneminde alınan ilaçlar vücutta ki kollajen düzeyini bozma gibi bir etki oluşturabilmektedir. Tedavi döneminde kelle paça çorbasından alınan kollajen sayesinde tedaviye cevap verme daha sağlıklı ve hızlı gerçekleşiyor. Kollajen maddesi ise yalnızca kemik suyunda, paçada ve tavuğun suyunda bulunan bir maddedir. Bu sebeple kanser hastaları için paça tedavi edici bir besindir. Diğer yandan soğuk algınlıklarında bu tür çorbalar kişileri bu hastalığa karşı korur” diye konuştu.

“KIRIK VE ÇIKIKLARDA ÖNEMLİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ”

“Genellikle halk arasında kırık ve çıkık durumlarında paça çorbası içmenin tedavi ettiğine inanılmaktadır. Kelle paça çorbasının kırık ve çıkıklarda tedavi edici olduğuna dair henüz bir araştırma mevcut değildir. Ancak genellikle kırık ve çıkık durumlarında hasta daha az hareket etmek durumunda hatta bazen yatağa bağlı kalmaktadır. Hareketin az olduğu bu durumlarda kelle paça gibi yüksek kalorili ve yağlı bir besin tüketmek aşırı kilo alımına sebep olabilmektedir” şeklinde konuşan Kelebek Restoran Sahibi Uğur Dertli sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Kilo almak isteyen kişilere tavsiye edilir. İçerisinde ki yüksek kalori ve besin değerleri sayesinde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacı olan besinleri de alarak kilo alımı gerçekleştirir. Kilo almak isteyen kişilerin günde 2 kase kelle paça çorbası içmesi tavsiye edilir. Soğuk algınlığına karşı faydalı bir çorbadır. Kısa sürede soğuk algınlığını vücuttan atar. Kelle paça çorbası omega-3 bakımında da zengin bir besindir.

“GASTRONOMİ ZABITA UYGULAMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e gastronomi alanında ortaya koyduğu çalışmalardan dolayı teşekkür eden Kelebek Restoran Sahibi Uğur Dertli, gastronomi kenti unvanını aldıktan sonra Gaziantep mutfağının dünya geneline tanıtıldığına dikkat çekti. Bu anlamda Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde yeni kurulan Gastronomi Zabıta Ekiplerinin oldukça önemli olduğunu anlatan Kelebek Restoran Sahibi Uğur Derti sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Gastronomi kenti olma unvanını aldıktan sonra Gaziantep mutfağımız dünyanın gündemine taşındı. Bu sayede kentimize gelen yerli ve yabancı turistler mutfağımızın lezzetlerinden tatmadan şehirden ayrılmadı. Bu bizim açımızdan oldukça önemli. Diğer yandan bizler başta olmak üzere tüm esnafımızın bugün özel olarak kurulan Gastronomi Zabıta Ekipleri tarafından denetime tabi olması memnuniyetini kazandı. Biz hijyen başta olmak üzere kaliteli hizmetin sunumunda elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
2.02.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin