SÖYLEMİŞTİK KERPİÇ DEĞİL BETON!

SÖYLEMİŞTİK  KERPİÇ DEĞİL BETON!

Oğuzeli Belediyesi tarafından hayata geçirilen Ezogelin-Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesinde bir türlü sona gelinemedi. Tamamı kerpiçten yapılması planlanan yapının tavan kısmında önce beton kullanıldı. Betonun üzerine ise sonradan çakıl taşları eklendi.Barak Kültürünün yaygınlaşmasında oldukça önemli bir proje olarak hayata geçirilen Ezogelin-Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi çalışmalarında kerpiç evlerin bazılarında beton kullanıldı. Kültür Evinin çatı kısmında kullanılan betonun üzeri ise çakıl taşları ile kapatıldı. Projeye uygun şekilde yapılmayan çalışmalar kapsamında Kültür Evi yapısının çevresi ise halen kazılmış bir şekilde duruyor. Çok sayıda eksikliğe rağmen tamamlanmış gibi gösterilen proje sadece fotoğraflarda kaldı.

PROJE KAPSAMINDA YAPILAN YAPI DÖKÜLÜYOR

Değişik fonların katkısıyla hayata geçirilen Ezogelin-Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi kısa sürede büyük ilgi gördü. Oğuzeli Belediyesi’nin binlerce reklam aracında kullandığı projede yer alan yapıların tamamı kerpiçten yapılacaktı. Fakat projeyi koordinatörlerinin kerpiç yapıların dam kısımlarında beton kullandığı öne sürüldü. Ziyaretçilerin önemli kısmı kerpiç yapıların dam kısımlarının betonla kapatıldığı ve bu kısımların çökmemesi için de iç kısımların direklerle desteklendiğine dikkat çektiler. Kültürel mirasın korunması için başlatılan bu projede tamamen kerpiç kullanılması gerektiğini anlatan bazı uzmanlar şu ifadelere yer verdiler;

“Bu bir kültürel mirasın gelecek nesillere taşınması ve yaşatılması projesi. Projenin tamamında kerpiç kullanılması gerekirken bazı noktalarda beton kullanıldığını gördük. Bu konuda başta Oğuzeli Belediyesi olmak üzere ilgili kişiler açıklama yapmalıdır. Diğer yandan ilgili meslek ve mühendis odaları da bu alanda gerekli incelemeleri yaparak projenin düzgün bir şekilde tamamlanması noktasında adımlar atmalılar. Şimdi yağışlardan kaynaklı olarak yapı suya karşı dayanıksız, zaten dayanıksız olması nedeniyle yapıda tavan kısmı beton olarak yapılmış ama yağışlar karşısında buda çözüm olmamıştır.”

PROJE ASLINA UYGUN ŞEKİLDE TAMAMLANAMADI!

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmada Oğuzeli Belediyesi “Barak Mimarisi ve Kültürünün Korunması Projesi” ile Proje Ödülü’ne layık görülmüştü. Diğer yandan Türkiye, Özbekistan, Moğolistan, Rusya, Bulgaristan gibi birçok ülkeden 284 araştırmacının katıldığı ve 15 farklı alanda 239 projenin sunulduğu etkinlikte Oğuzeli Belediyesi’nin Dokuzyol Mahallesi’nde gerçekleştireceği Ezogelin-Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi projesi Türk kültürünün korunmasına yönelik çalışmaları nedeniyle Türk Dünyası Hizmet ödülüne layık görülmüştü.

PROJE KAPSAMINDA YAPILACAKLAR ORTADA AMA!..

Yapılacak projeye ilişkin olarak yetkililerden şu açıklamalar gelmişti; “Yapılacak proje ile bölgenin geleneksel köy mimarisinin; kerpiç Barak Evleri’nin korunması, gelecek nesillere aktarılması; kerpiç yapı ustalarının mesleki devamlılığının sağlanması; kurulacak kerpiç üretim atölyesi ile geleneksel yapım tekniklerini öğrenmek isteyen mimar, restoratör ve teknikerlere uygulama eğitimlerinin verileceği bir atölyenin oluşturulması; hakkında türküler yakılmış Ezo Gelin Köyü’nün kırsal turizme açılması hedeflenmektedir.”

Yöre mimarisine uygun dört adet yeni kerpiç evin yapımı (Ezo Gelin Kültür Evi, Kır Kahvesi ve çok amaçlı iki adet misafirhane (taziye evi olarak ta kullanılabilecektir) Ezo Gelin Kültür Evi’nin de bulunduğu Köy Meydanı ve çevresinin düzenlenmesi (Ezo Gelin heykeli ve mizanseni) Köy Meydanı’nın etrafındaki kerpiç evin ve 2 su kuyusunun onarımı yapılacak. Köy meydanı ve köye girişteki 11 evin sokak sağlamlaştırma/çevre düzenleme işi için kerpiç renginde boyanması yapılacak.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
19.01.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin