SÖZ SAVUNMANIN!

Tartışmaların odağında ki “Millet Bahçesi” Projesine ilişkin olarak Fatma Şahin, basın toplantısı düzenleyecek.
SÖZ SAVUNMANIN!

Gaziantep Kent Konseyi Yürütme Kurulunun “Millet Bahçesi” Projesine ilişkin görüşlerinin açıklamasının ardından plan tadilatına askı süresi içerisinde çok sayıda itiraz geldi. Askı süresinde son gün olan 30 Ekim tarihinde bile itirazlar devam ederken “Millet Bahçesi” Proje ihalesi ise aynı tarihte gerçekleşti. Gaziantep’te projeyle ilgili gelen tepkilere Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenecek basın toplantısıyla Fatma Şahin cevap verecek.

YENİ STADIN TOKİ’YE MALİYETİ ORTALAMA 170 MİLYON LİRA

Kamil Ocak Stadının müsabakalara kapatılmasının ardından TOKİ tarafından yeni stat yapılmış ve stadın inşaat rakamı ortalama 170 milyon lira tutmuştu. Bunun karşılığında TOKİ Başkanlığı Kamil Ocak Stadı alanının sahibi olmuştu. TOKİ tarafından alanda üst üste ortaya konan projelerde yüksek yoğunluklu ticari alanlar mevcut olmuştu. Bu plan tadilatlarına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin karşı çıkmış ve alanda “Millet Bahçesi” Projesi yapılması kararlaştırılmıştı. Millet Bahçesi Projesi ve proje kapsamında çok az bir alanda sosyal donatılı ticari alan yapılmasına karar verilmişti.

İTİRAZLAR PPROJEYE DEĞİL PROJENİN İTHAL OLMASINA

“Millet Bahçesi” Projesine yapılan itirazların temelinde ortaya konan projenin ithal olması yattı. Gaziantepli STK temsilcileri ortaya konan projenin Gaziantep’te yapılacak proje yarışmalarıyla bu kentte hazırlanması gerektiğini savunuyorlar. Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Sıtkı Severoğlu, “Millet Bahçesi Projesini kent dokusuna uygun bir şekilde Gazianteplilerin görüşleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyemizin ekipleri hazırlamalıydı. Fakat bu projeyi biz hazırlayamadık. Benim gibi tüm Gazianteplilerin Kamil Ocak Stadı ve çevresinde anıları vardır. İşte bizler bu anılarımız doğrultusunda gerekirse yarışmalar düzenleyerek proje hazırlamalıydık. Diğer yandan Gaziantep Valiliği hizmet binasının yerine yapılması düşünülen devasa cami projesi bulunuyor. Bizler Gaziantep’te cami yapılmasını istiyoruz. Mesela ben Gaziantep Valiliği hizmet binasının yerine yapılması planlanan caminin İpek Yolu üzerinde yapılmasını çok isterdim zamanında da bu doğrultuda isteklerim oldu. İpek Yolu üzerinde yapılacak büyük bir cami OSB, KÜSGET, Sanayi Sitesinden çok sayıda vatandaşımızın ibadet edeceği bir alan olabilirdi. Ben bu arada 25 yıllık bir geçmişi olan Gaziantep Valiliği hizmet binasının çürük mü yoksa sağlam mı olduğuna dair incelemelerin yapılmasını istiyorum. Bugün Gaziantep Valiliği bünyesinde yer alan resmi kurumlar neden kiralık yer arasınlar? Öte yandan yıkımı gerçekleştirilen Kamil Ocak Stadı ile Gaziantep Valiliği arasında kalan ve birçok yolun bağlantısı olan 30 metrelik yol kapatılacak. Bu nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değil” diye konuşmuştu.

FATMA ŞAHİN BASIN TOPLANTISI DÜZENLİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, işte gelen bu tepkiler ve itirazlar üzerine Pazartesi günü Belediye Meclis Salonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayacak. Millet Bahçesi Projesinde TOKİ ile üst üste gerçekleştirilen toplantılar ile projelerin detaylarını kamuoyuna aktaracak olan Şahin ayrıca önemli gündem maddelerine ilişkin soruları cevaplandıracak.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
3.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin