Bütçeyi eleştirdi

Bütçeyi eleştirdi

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gaziantep’te düzenlediği basın toplantısında hükümetin açıkladığı bütçe rakamlarını eleştirdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gaziantep’te basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya Saadet Partisi Gaziantep İl Başkanı Mehmet Karalar, İl Yöneticileri katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Karamollaoğlu, “Türkiye’de bütçe görüşmelerine şahitlik ettik. Hükümetin açıkladığı son bütçe bizi ümitlendireceğine, hükümet ne söylerse söylesin; aslında ne kadar ciddi bir sıkıntının içinde bulunduğumuzu gösteriyor. Bütçe biraz büyüdü, ama içine baktığımız zaman Türkiye’nin ne kadar sıkıntılı bir döneme girdiğini açık bir şekilde görüyoruz. Biz hep ekonomide duvara tosladık. Düne kadar IMF’ye borcumuz yok diyen Hükümet, IMF’den bile borç bulamıyor. Bu durum Türkiye’yi yönetenlerin izledikleri politikaların iflas ettiğini işareti. Bütçeye baktığımız zaman, bu yılın faiz gideri 71,7 milyar lira. Yatırımlara ayrılan pay 42 milyar lira ve bu yatırımlar, parayı toprağa gömmekten başka bir mana ifade etmiyor. Sadece inşaatlara ayrılmış bir para olarak gözüküyor” dedi.

“TARIMA DESTEK YETERSİZ KALDI”

Karamollaoğlu açıklamasını daha sonra şu şekilde sürdürdü;
“Tarımı ayağa kaldıracağız, tarıma sahip çıkacağız’ diyorlar. ‘15 yıl içinde Türkiye yanlış politikalarla buraya getirilmiş’ diyen,  kendi kendilerinden şikayet eden bir hale geldiler. Tarımı, hayvancılığı ayağa kaldıracağız derken, büyük bir çelişkinin içinde düştüler. Tarıma destek için ayrılan para, 14 milyar lira civarında. Halbuki Tarım Kanununda destek için tabir edilen rakam, milli gelirin yüzde 1’inden az olamaz. Milli Gelir, önümüzdeki yıl 3,5 trilyona yaklaşırken, bunun yüzde 1’inin 35 milyar dolar olması gerekirken, 14 milyar lirayla tarım ve hayvancılığı ayağa kaldıracağız, deniliyor. Bundan dolayı bu bütçe bir borç bütçesidir. Türkiye’nin borcu ödemekte bile ne kadar sıkıntıya girdiğinin belgesidir. Bundan dolayı Türkiye’nin içinde bulunduğumuz yılı rahat bir şekilde geçiremeyeceği anlaşılıyor.”

“ÜRETİME YÖNELİK İSTİHDAM SAĞLANMALI”

Karamollaoğlu açıklamasında, “Asgari Ücret ve Memurlara yapılan zamları hepimiz gördük. Asgari ücret bu parti iktidara geldiği ilk günden bu yana hep Açlık Sınırının altında kaldı. Bu şekilde Türkiye’nin geliştiğini söylemek doğru olmaz. İşsizlik 3,5 milyon sınırlarına dayanmış, iç göç almış başını gidiyor. Son yıllarda doğudan batıya göç eden insanların sayısı 2,5-3 milyona dayanmış. Bu şartlar altında Türkiye’nin ayakta durması, büyümesi, işsizlik problemini çözmesi ve üretime yönelik yatırım yapması artık bir hayal oldu. Yatırımlar özel sektörden ve dışarıdan bekleniyor. Türkiye’nin üretimini artırmak için üretime en az 50-60 milyar lira yatırım yapmak gerekiyor. Uzun vadede bu iktidar bugüne kadar geçmişimizi sattı. Geçmişten gelen tüm değerlerimiz; fabrikalar, sanayi kuruluşları satıldı. Bunlardan 75 milyar dolarlık gelir elde etti. Açıklar bu gelirle kapatıldı. Şimdi ise geleceğimizi satıyor. Köprü, hastane, İstanbul Kanalı yapılacak ve bunlar gelecekte ülkenin sırtına kambur olacak” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
12.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin