STK’lar neden sus-pus?

STK’lar neden sus-pus?

Madde bağımlılığında riskli 15 kentin arasında ön sıralardayız… Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığının öncülüğünde bu 15 kentte bu ay itibariyle madde bağımlılığına karşı duruş sergilenmeye başlanacak. Gaziantep Valiliği ve bağlı kurumların ortak çalışmalarıyla gençlerimizin madde bağımlılığına karşı bilinçlendirilmesi varsa madde bağımlısı gençler onların topluma yeniden kazandırılması sağlanacak. Şimdi madde bağımlılığına karşı devlet, millet bir duruş sergilerken kentte ki sözüm ona Sivil Toplum Kuruluşları ne yapar, ne işe yarar uzun süredir bunu düşünüyorum. Kentte binlerce dernek v.s. yer alıyor. Toplumlarda sivil toplum kuruluşlarının yaygın olması o toplumların gelişmişliğini ortaya koyar. Modern dünya düzeninde böyle ama bizde bu bakış açısı biraz daha farklı. Sivil irade genelde toplumda yaşanan sorunları tespit eder ve masaya yatırır çözüm yolları arar. En azından ben böyle biliyorum. Gaziantep’te gençlerimizin daha çocuk yaşlarda madde bağımlılığında yönelik eğilim gösterdiğini ben değil duyarlı siyasetçi ve uzmanlar dile getiriyor. Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan düzenlediği basın toplantısında madde kullanımının önüne geçilmesi ve gençlerin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeleri için adım attıklarını ve destek beklediklerini dile getirdi. Ülkü Ocakları Gaziantep İl Başkanı Fuat Yozbatıran, ekibiyle birlikte madde bağımlılığının önüne geçilmesine yönelik üzerinde 1,5 yıl çalışılan projeyi geçtiğimiz günlerde başlatarak saha çalışmalarını başlattı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, madde bağımlılığına karı önümüzde haftadan itibaren başlayacak çalışmalarda tüm ekibiyle birlikte sahaya inecek. Duyuyoruz; madde bağımlısı genç annesini öldürüyor, uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen kişi gündüz saatlerinde baba-oğula kıyabiliyor. Durum bu kadar ciddi bir noktaya gelmişken Gaziantep Valiliği ve ilgili kurumlar ile yerel yönetimlerin madde bağımlılığına karşı başlattığı ve süre gelen çalışmalarına Gaziantep’te küçük-büyük tüm sivil toplum kuruluşları destek vermeli ve gençlerimizin geleceğini aydınlık bir geleceğe dönüştürmek gibi insani ve vicdani bir sorumluluğumuz var!

KAMİL OCAK STADI VE BİZİM STK’LAR

Kamil Ocak Stadının yerine yapılması planlanan ticaret alanlarını yazdım, “Efendim buraya ticari alan yapılamaz” diyen 70 STK ortak bildiri yayınladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Gaziantep’e geldi, “Bu alana Cuma Cami yapılacak” dedi noktayı koydu STK’lar sus-pus oldu. Şimdi Kamil Ocak Stadının yerine yapılacak olan Cuma Cami bana göre Gaziantep Kalesinin siluetini bozmadığı müddetçe bölge açısından oldukça güzel olur. Zira cami projesinin hemen az ileride inşaatı devam eden Panorama Müzesi’nin planlaması gibi olmaması gerekiyor. Panorama Müzesinin planlamada 16 metre yükseklikte olacağı yönünde kamuoyuna bilgi verildi ama fotoğrafın diğer yüzünde projede müzenin 18 metre yükseklikle olduğu ortaya çıktı. Şimdi ben ve bu kentte yaşayanların önemli bölümü elbette ki bu kadar önemli bir müzenin yapılmamasına karşı duramaz durmamız beklenemez. Kurtuluş Savaşında binlerce şehit vermiş bir kentin bana göre daha fazla bu ve benzeri projelere ihtiyacı var. İmar-mimar işlerini en iyi bilen isimlerden olan Mimarlar Odası’nın eski Başkanlarından Sıtkı Severoğlu Panorama Müzesi projesinin kente kazandırılmasında önemli adımlar attı. Panorama Müzesinin projelendirilmesi süresinde merakımdan soruyorum, Sayın Severoğlu inşaat yüksekliğini biliyor muydu? Şayet biliyorsa daha önceleri Gaziantep Kalesinin siluetinin bozulmaması yönünde ciddi açıklamaları olan Severoğlu bu noktada neden sessiz kaldı?  Kent sevdalısı olarak tanıdığım Sayın Severoğlu, bu planlamada nasıl bir yol izledi bu konuyu merak eden sıradan bir yurttaşım!..

GÜNDEM
Bülent Öner
13.04.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin