Su birikintilerine dikkat!

Su birikintilerine dikkat!

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında serinlemek isteyenler baraj, göl ve su birikintilerine girip yüzüyor. Ancak suyun özellikleri bilinmediği ve su tanınmadığı için en iyi yüzücüler dahi boğularak yaşamını yitirebiliyor. Gaziantep’te de kentin dış kısımlarında yer alan su birikintileri serinlemek için vatandaşların ilgisini çekiyor.

TAŞLICA BÖLGESİNDE SU BİRİKİNTİSİ TEHLİKE YARATIYOR

Gaziantep’te Taşlıca Bölgesi’nde yer alan su birikintisi serinlemek isteyen bilinçsiz vatandaşların uğrak noktası. Hemen hemen her yıl bu su birikintisinde boğulma vakaları görülüyor. Yetkililer bu ve buna benzer su birikintilerinde serinleme yönteminin yanlış olduğuna dikkat çekiyorlar. Hava sıcaklıklarının arttığı dönemlerde sıcaktan bunalan vatandaşlar farklı yöntemlere başvuruyor. Barajlarda, göllerde, göletlerde ve küçük su birikintilerinde yüzmek de vatandaşın serinlemek için başvurduğu yollar arasında bulunuyor. Ancak girilen su tanınmadığı, suyun özellikleri bilinmediği için sıklıkla boğulma vakaları meydana gelebiliyor.

“BANA BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN”

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri ihmalkârlığın boğulma vakalarının en önemli nedeni olduğunu dile getirdiler. Her türlü acil durum ve doğal afetlerde üzerlerine düşen sorumlulukları insancıl bir yaklaşımla en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını ve bu kapsamda acil durumlar için sürekli teyakkuz halinde bulunduklarını bildiren yetkililer, “İlimizde kontrolsüz alan dediğimiz göl, gölet ve su birikintileri bol miktarda bulunuyor. Vatandaşımız da bu su birikintilerine girerek serinlemeye çalışıyor. Suyu tanımadan, suyun yüksekliğini, akıntısını bilmeden suya atlanıyor ve genellikle boğulmalar da buralarda meydana geliyor. Burada bir şey olmaz, olursa da bana olmaz yaklaşımı hakim. Vatandaş kendisine güveniyor, iyi yüzdüğünü düşünüyor ama en iyi yüzücüler dahi bilmedikleri, tanımadıkları suda boğulabiliyor” şeklinde görüş belirttiler.

SÜS HAVUZLARINDAKİ BÜYÜK TEHLİKE!

Tehlikenin sadece baraj ve göllerde olmadığını, belediyelerin süs havuzlarının da ciddi tehlikeler doğurduğunu dile getiren yetkililer, “Aslında belediyelerin süs havuzları şehir merkezindeki en büyük tehlike. Havuzlarda elektrik sistemi bulunuyor. Yine belediyelerimiz süs havuzuna girmenin tehlikeli ve yasak olduğunu belirtiyor. Ama çocuklarımız bu uyarıları ve havuzdaki büyük tehlikeyi göz ardı edip suya girebiliyor. Olmaz demek en büyük yanlışlık olur. Tehlike açık bir şekilde ortada. Bir elektrik kaçağı olsa, çocuğu çarpsa, bunun hesabını kimse veremez. Anne ve babalar çocukları bu konuda daha duyarlı olmaları için uyarmalı. Ayrıca bananeci de olmamalıyız. Gördüğümüzde uyarmalı ve havuzdan çıkmalarını sağlamalıyız” diye konuştular.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
13.07.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin