Suriye ekmeği, yerli imalatçıyı zora sokuyor

HAKSIZ REKABET ÖNLENMEYECEK Mİ?
Suriye ekmeği, yerli imalatçıyı zora sokuyor

Şehrimize yerleştikleri günden beri kendilerine tanınan ayrıcalıkları kullanarak ucuza mal ettikleri ürünleri eksik fiyatlarla tüketiciye sunan Suriye uyruklu vatandaşlar yaptıkları bu satışlarla en fazla pideci ve somuncuları sıkıntıya sokuyor.

Pide ve francala imalatı yapan fırınlar, para kazanamamaktan yakınırken Suriye ekmeği adıyla piyasaya sürülen ve gramaj olarak daha fazla olmasına rağmen daha ucuza satılan açma ekmekler yerli imalatçının tepkisine neden oluyor.
 
Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle ülkelerinden kaçıp yurdumuza sığınan Suriyeli mülteciler tarafından üretilen ve kısa sürede bizim halkımızın da arada sırada tüketmeye başladığı Hıbıs denilen Suriye ekmeği fiyatının düşüklüğü ve adet olarak çokluğu nedeniyle tercih edilebiliyor.
 
Ancak, 150 gramlık pide 1 liradan, 250 gramlık francala ise 1.25 liradan perakende satışa arz edilirken, 700-750 gramlık paketlerde 10’ar adet bulunan ve piyasada kendi rekabet ortamına göre 1.50 lira ile 2 lira arasındaki değişken fiyatlarla tüketime sunulan Suriye ekmeğinin ucuzluğu, yerli üreticiyi zora sokuyor.
 
Bizdeki sıcak ekmek tüketme alışkanlığının tam eksine, soğutulup poşetlenerek, bakkal ve marketlerde satışa arz edilen Suriye ekmeği, plastik sepetlerde ve gelişigüzel dükkân önlerine ve kaldırımlara yığılarak tüketiciye sunuluyor.
 
Özellikle Suriyelilerin tükettiği bu ekmek, poşet içindeki sayısının çokluğu ve fiyat olarak da düşük olması nedeniyle şehrimiz insanına da cazip geliyor. Fakat, fiyatlar arasında uçuk bir fark olması yerli üreticiyi tedirgin ederken, akıllara da “Bu haksız rekabet hala önlenmeyecek mi?” sorusunu getiriyor.
 
Bilindiği üzere, 1 adet pide 150 gram ve 1 lira, 1 adat francala 250 gram ve 1.25 lira.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
30.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin