SURİYE VATANDAŞI MI OLALIM?”

“Ağda makinesini bile kaçak diye aldılar
SURİYE VATANDAŞI MI OLALIM?”

Neredeyse siftahsız dükkan kapatan Söylemez Pasajı esnafına bir darbe de Mali Şubeden.

Gaziantep’in en eski pasajlarından biri olan ve bir zamanlar büyük ilgi gören Söylemez pasajı esnafı, ekonomik dalga yetmez gibi bir darbe de Mali Şubeden yedi.
Önceki gün Mali Şube Ekiplerinin ani bir baskınla 4 saat boyunca kapatıp “kaçak eşya” araması yaptıkları pasajda “faturası olmadığı” gerekçesiyle birçok eşyaya el konuldu.

AĞDA MAKİNESİNİ BİLE TOPLADILAR

Genellikle çay, elektronik sigara, elektrikli ev aletleri ve ikinci el cep telefonu vs. ürünler satan ve polise yapılan bir ihbar sonunda 4 saat arama-taramaya maruz kalan pasaj esnafı, işlerinin durgunluğuna bir de pasaja 4 saat müşteri alınmaması eklenince çıldırdı. Denetimlerde, faturasız olduğu gerekçesiyle çakmak tüpü, tütün tabakası ve ağda makinesine kadar toplandı.
 
300 ESNAF MAĞDUR OLDU

Gaziantep’in en eski alış veriş mekanlarından biri olan Söylemez pasajına polis baskını sırasında 4 saat giriş çıkış yasaklanınca “bu işte art niyet düşünüyoruz” dediler. Pasajda bir dükkanın aylık giderinin ortalama 2.500 lira olduğunu ve neredeyse 3-4 aydan beri çoğu zaman siftahsız dükkan kapattıklarını belirten esnaf, herkesin alıp sattığı bu hiçbir zararı olmayan ürünlere faturası yok diye “kaçak” muamelesi yapılmasına tepki gösteriyor.
 
SURİYELİLER SEMT PAZARLARINDA YERLERDE SATIYOR

Pasaj esnafı, aynı ürünleri semt pazarlarında ve sokaklarda ellerinde Suriyelilerin rahatlıkla sattığını ve hiçbir denetime tabi tutulmadıklarını belirtti.
 
SURİYE VATANDAŞLIĞINA MI GEÇELİM?

Gaziantep’te bir çok yerde Suriyelilerin dükkan açtıklarını ve vergi ödemedikleri gibi hiçbir denetime de tabi tutulmadığını belirten pasaj esnafı, “Vergileri yok, sigorta ya da bağ kur prim dertleri yok. Devlet zaten her ay para ödüyor. Her türlü yardımdan da faydalanıyorlar, neredeyse Suriye vatandaşlığına geçmek isteyecek hale geldik” dedi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
7.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin