Suriyeli sığınmacılara psikolojik tedavi merkezi açıldı

Suriyeli sığınmacılara psikolojik tedavi merkezi açıldı

Syrian American Medical Society (SAMS) Foundation Türkiye Temsilciliği Bey Mahallesi’nde Suriyeli göçmenlere yönelik olarak psikolojik tedavi merkezi açtı. Sağlık Bakanlığı denetiminde açılan merkezde Suriyeli ruh hali bozuk vatandaşlar tedavi edilecek.

Bey Mahallesi’nde yer alan merkezin açılış töreninde konuşan Syrian American Medical Society (SAMS) Foundation Türkiye Temsilcisi Dr. Mazen Kewara, “Sağlık bakanlığının Türkiye vatandaşlarına sunmuş olduğu hizmeti hiçbir ayrım gözetmeksizin Suriyeli mültecilere de sağladığını görüyoruz. Sağlık bakanlığının sağlamış oldukları bu hizmetleri takdir ediyoruz ve bu profesyonel sistemi çalışmalarımıza rol model alıyoruz. Hiç şüphesiz sağlık bakanlığının vermiş olduğu hizmetler dünyada örnek alınması gereken çalışmalardır. Suriye’de 8 yıldır devam eden savaş ortamı ve bu sebeple yerinden edinmiş milyonlarca sivilin yaşamış oldukları travma, psikolojik vb. Sağlık sorunları bizlere bu sağlık merkezinin açılmasına ihtiyaç olduğu göstermiştir. Bu sebeple bu projenin hayat geçirilmesi için gerekli yasal izinleri alarak sağlık merkezimizi hizmete hazır hale getirmiştir.

Alanda uzman psikiyatrist, psikolog ve sağlık personellere ihtiyaç duyan Suriyeli mültecilere hizmet verecek olmanın heyecanını ve gurunu yaşıyoruz. Sağlık merkezimizin açılmasından dolayı Sağlık bakanlığı ve Türkiye  hükümetine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Yavuz Özdemir ise, “Suriye insanı maalesef 8 yıl süren bir iç savaşta çok büyük acılar çekti. Ülkemize sığınmak zorunda kalan insanların bedenleri kadar ruhları da zarar gördü. Gördükleri stresten, travmadan olumsuz etkilendiler. Özellikle tıbbi, medikal alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını dışişleri bakanlığı olarak takdir ediyoruz ve bu merkezin Suriye toplumuna hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Merkezde görev alacak olan Ruh Sağlığı Gönüllü Sağlık Tesisi psikiyatrisi Dr. Osman Vırıt ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Suriye’deki savaştan sonra buraya çok ciddi mülteci geldi. Gaziantep’in nüfusunun şuanda yaklaşık yüzde 20’sini Suriyeli sığınmacılar oluşturuyor. Suriyeli sığınmacıların psikiyatri hizmetlerine ulaşma ve bundan yararlanma oranı maalesef çok düşük. Bu konuda çok ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyaydık. Bu merkezimiz bir adım. İnşallah daha da büyüyerek devam eder. Bu merkezin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

GÜNDEM
Bülent Öner
3.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin