SURİYELİLERE LİSAN EĞİTİMİ VERİLECEK

Gaziantep’te yaşayan Suriyelilere yönelik olarak Türkçe dil ve mesleki eğitimi düzenlenecek
SURİYELİLERE LİSAN EĞİTİMİ VERİLECEK

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliği ile Türk vatandaşlarına ve Gaziantep’te yaşayan Suriyelilere yönelik Temel Seviye Türkçe Dil Eğitimleri ve Mesleki Eğitim Programlarını kapsayan yeni bir proje birkaç ay içerisinde başlayacak.

SURİYELİ 80 KURSİYER İLE EĞİTİME BAŞLANACAK

GESOB Proje ve Eğitim Müdürü İhsan Ercan, “ILO finansal desteği ile uygulanmakta olan proje kapsamında Suriyeli 40 kadın, 40 erkek öncelikle 136 saat süreli Temel Seviye A1 Türkçe Dil Eğitimine katılarak belge alıp, aynı kursiyerlere 4 grup olarak temel makyaj eğitimi, düz dikiş makineci eğitimi, oto lastik satış ve servis elemanı eğitimi verilecek. Diğer yandan kursiyerlere gaz altı kaynakçılık eğitimine katılıp MEB-GESOB onaylı belge alarak ilgili sektörlerde istihdama yönlendirilecekler” dedi.

TÜRK KÖKENLİ KURSİYERLEREDE EĞİTİM VERİLECEK

Düzenlenecek olan kurslara Türklerin de katılacağını anlatan GESOB Proje ve Eğitim Müdürü İhsan Ercan, “Türk vatandaşlarına yönelik olarak da 20 kadın, 20 erkek kursiyer 2 grup olarak cilt bakım teknikleri eğitimi, bilgisayar destekli 3 boyutlu tasarım eğitimine katılıp MEB-GESOB onaylı belge alıp ilgili sektörlerde istihdama yönlendirilecektir. Kursiyerlerin yüzde 50 si kadın, yüzde 50 si erkek olmak üzere toplam 120 kişi projeden doğrudan yararlanıp belgeli eleman olarak istihdamda yer alabileceklerdir” şeklinde konuştu.

GESOB BİNASINDA SURİYE HİZMET MASASI YER ALDI

GESOB Proje ve Eğitim Müdürü İhsan Ercan sözlerine daha sonra şu şekilde devam etti;

“Ayrıca; tüm kursiyerler İŞKUR-ILO Protokolü kapsamında gruplar halinde Kamu İstihdam Hizmetleri konusunda İŞKUR Uzmanları tarafından verilecek eğitimlerle iş dünyası ve ilimizdeki istihdam imkanları konusunda bilgilendirilecektir. Proje kapsamında; GESOB Hizmet Binasında sürekli bir "Suriye Masası" oluşturulmuş Türkçe ve Arapça Dil yeterliliğine sahip bir Suriyeli tam zamanlı olarak istihdam edilerek görevlendirilmiştir. Bu masanın faaliyetleri olarak; Suriyeli girişimciler işyeri kurma aşamasındaki prosedürler konusunda bilgilendirilerek Suriyelilerin kayıtlı işyeri açmaları desteklenmektedir. Suriyelilere yönelik düzenlenecek eğitim programlarına katılmak isteyenlerin ön kayıtları alınıp kişisel ihtiyaçları konusunda bile (Göç İdaresi, Hastane, Eğitim gibi) danışmanlık desteği verilmektedir. Zaman içerisinde halen kayıt dışı olarak faaliyet yürüten Suriyeli işletmeler ziyaret edilip bilgilendirilerek kayıt altına alınma çalışmaları yürütülecektir.”

“PROJE GESOB MESLEK EDİNDİRME BİNASINDA SÜRDÜRÜLECEK”

GESOB Proje ve Eğitim Müdürü İhsan Ercan açıklamasını daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Projenin; eğitim ve danışmanlık desteği dışında GESOB-MEKSA Mesleki Eğitim Merkezlerimize donanım desteği de olmaktadır. Metal, Makine, Ahşap Eğitim atölyelerinin ihtiyacı olarak 1 adet Vidalı Kompresör, 1 adet Ahşap Atık-Talaş Emme ve Toplama Ünitesi temin edilerek eğitim merkezine kurulacaktır. Düz Dikiş Makineci Eğitimine katılacak Suriyeli kadın kursiyerlerin küçük çocukları ile gelebilmelerini sağlamak amacıyla 1 adet kreş ortamı kurulacaktır. Kreş imkanı özellikle kadın kursiyerlerin ilgi odağı olmaktadır. GESOB Hizmet Binasının 3. 4. ve 5. katlarında oluşturulan eğitim merkezinde uyguladığımız Temel Seviye A1 Türkçe Dili, Temel Makyaj, Cilt Bakım Teknikleri, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri, Manikür-Pedikür Teknikleri, Girişimcilik, Ambalaj ve Paketleme eğitimlerine katılan kadın kursiyerlerin eğitime birlikte getirdikleri küçük çocukları için 2017 yılında gerçekleştirilen GESOB-ILO Projesi kapsamında kreş kurulmuş ve kullanıma sunulmuştur. Mesleki Eğitimi Memleket Meselesi olarak görüp, mesleki eğitimi temel görevlerinden birisi olarak kabul eden ve 3 ayrı GESOB-MEKSA Mesleki Eğitim Merkezine destek veren GESOB Başkanına, Yönetim Kurulu Üyelerine ve Oda Başkanlarına Gaziantepli Esnaf-Sanatkar ve Sanayiciler adına teşekkür ederiz.”

GÜNDEM
Bülent Öner
28.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin