TAHMAZOĞLU’NUN PROJESİZ CAMİ İNŞAATI MEVCUT YOL PLANINI ORTADAN KALDIRDI!

TAHMAZOĞLU’NUN PROJESİZ CAMİ İNŞAATI MEVCUT YOL PLANINI ORTADAN KALDIRDI!

İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’a mezar olan Akkent Cami inşaatında incelemeler sürüyor. İMO yaşanan olayla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na (sorumlular) hakkında suç duyurusunda bulundu. Küçükcan’ın yaşamını kaybettiği caminin temeli atıldığı günden bu yana kurumlar arasında tartışmaların yaşandığı iddiaları gündeme bomba gibi düşecek.

2012 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımı ile temeli atılan cami inşaat alanının mevcut yolu işgal ettiği ortaya çıktı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu arasında sert tartışmalara neden olan yol noktasında kazanan Tahmazoğlu oldu. Şehir Hastanesi Projesinin olduğu alanla Akkent Bölgesinin bağlantı yolu cami inşaatı noktasında bitiyor. İki bölgeyi birbirine bağlayacak olan ana yolun tam ortasına inşa edilen cami projesi bu haliyle kimsenin dikkatini çekmedi.

MİMAR VE MÜHENDİSLER ARAŞTIRMALARINI SÜRDÜRÜYORLAR

Kendi alanında ülke genelinde uzman 3-5 kişi arasında yer alan başarılı İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın ölümüne neden olan göçüğün ardından mimar ve mühendis odaları teknik anlamda araştırmalarını sürdürüyorlar. Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Ovayolu, cami inşaatının ruhsatsız şekilde yapıldığını günler öncesinde dile getirmişti. Diğer yandan İnşaat Mühendisleri Odası ile Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi yönetim kuruluda inceleme çalışmalarını sürdürüyorlar. Şehir Hastanesi Proje alanı ile Akkent Bölgesi arasında kalan ana yolun tam ortasında kalan cami inşaat alanı önümüzdeki günlerde farklı tartışmalara neden olacak.

CAMİ TEMELİ ATILDIĞINDA İLÇE BELEDİYESİ 10 CAMİYİ
TAMAMLAMIŞ, 20 CAMİ İNŞAATINA İSE DEVAM EDİYORDU

2012 yılında cami temel atma töreninde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu şu ifadelere yer vermişti;
“Bu mahalle (Akkent Mahallesi) yeni kurulan bir mahalle, yani yeni kurulan bir bölge. Burası maddi gelişiminin yanı sıra manevi gelişiminde de Türkiye’nin gözdesi olacak. Son 3 yılda 100 bin nüfus arttı. Planlı yapılanma çok önemli. Bu bölgeyi yeni kurduk ve hemen karşıda 'Mavi Kent'i kurduk. Buradaki nüfus artışını karşılamak için 5 mahalle daha yapacağız. Cami oldukça büyük ve Gaziantep'e yakışan bir cami olacak. Başbakanımız da bu konuda daha önce talimat vermişti. Şu ana kadar 10 cami tamamlandı ve 20 camimizin yapımı da devam ediyor. Bundan sonra da sosyal belediyecilik anlayışı ile çalışmalarımız aralıksız sürecektir.”

TEMEL ATMA TÖRENİNE KİMLER KATILMIŞTI?

Karataş Akkent bölgesinde yapılacak olan caminin temel atma törenine; dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Gaziantep milletvekilleri, kaymakamlar, Gaziantep sanayisinin önde gelen isimleri, iş adamları, çok sayıda davetli ve vatandaş katılmıştı.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
19.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin