Tanınan hakları kullanıyorlar

Tanınan hakları kullanıyorlar

Yaşanan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli sığınmacıların Gaziantep’te açtığı işyerlerine yönelik denetimler artırıldı. Üst üste açtıkları işyerlerinde ticari faaliyet göstermeye başlayan Suriyeli sığınmacılar yerel halkla iç içe yaşamaya başladı. Suriyeli işyeri sahipleri kendilerine tanınan yasal hakları sonuna kadar kullanıyorlar.

Gaziantep genelinde işyeri açarak çalıştıran Suriyeli sığınmacıların sayısı her geçen gün daha da artıyor. Bu durum karşısında esnaf temsilcisi sivil toplum kuruluşları rahatsız ama yapacakları çok fazla bir şey kalmadı. Suriyeli sığınmacıların işyeri açmaları ve istihdama dahil olmalarının önünde ki engellerin önemli bölümü kaldırıldı. Türkiye’de en fazla sığınmacının olduğu Gaziantep’te, özellikle Suriyeliler, farklı iş kollarında çalışmalarının önünün açılmasıyla, hayata daha umutlu bakmaya başladılar. Açık kapı politikasıyla Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin, hayata yeniden tutunmalarını sağlayan çalışma izni, ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Sığınmacıların, medyadan mühendisliğe, tıptan hukuka kadar birçok farklı meslek dalında çalışabilmelerinin önünü açan izin, uzmanlara göre dayanışma ve ortak çalışma kültürü oluşturacak. Suriye’de 7 yılı aşkın süredir devam eden iç savaş nedeniyle on binlerce kişi yaşamını yitirdi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
12.03.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin