Tarihi Ali Nacar Camii'nde tadilat

Tarihi Ali Nacar Camii'nde tadilat

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü kent genelinde yer alan tarihi camilerde tadilat çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Ali Nacar Cami’de ihtiyaç olan tadilat çalışmalarına başlayan Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürlüğü, çalışmaları 6 veya 7 ay içerisinde tamamlamayı hedefliyor.

“TARİHİ CAMİLERİN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ TADİLATTAN GEÇTİ”

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, kent genelinde yer alan tarihi camilerin önemli bölümünün tadilattan geçtiğini söyledi. Kentte son olarak Ali Nacar Cami’nin çok önemli bir sorununun olmamasına rağmen tadilata alındığını anlatan Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, “Tarihi Ali naçar Camide çok önemli bir sorun yok. Ama buna rağmen camimizin tamamında bir tadilat çalışması başlattık. Camimizin neresinde bir sorun varsa tespit edilerek onarımını tamamlanacak. Bu çalışma ortalama 6 veya 7 ay sürecek. Bu süre zarfında camimizde ibadet eden vatandaşlarımız başka camilere gidecekler” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP KALESİYLE BÜTÜNLEŞEN TARİHİ ALİ NACAR CAMİ

Caminin ilk yapım tarihine dair bilgiye ulaşılamazken, ilk önemli onarıma ait kitabede 1816 tarihi görülmektedir. Evliya Çele­bi’nin Seyahatnamesinde “Aliyünnacar” olarak adı geçen ca­minin 1376’dan önce yapıldığı düşünülmektedir. Ulaşılan vesi­kalar caminin Ali adında bir marangoz tarafından yaptırıldığını belgelemektedir. Gaziantep’in en büyük camilerinden olup, mihraba paralel iki nefli, dikdörtgen planlıdır. Yaprak mahallesinde, Alleben Deresinin kenarında bulunan caminin, kuzeyinde yer aldığı düşünü­len “Aliyünnacar Medresesi” günümüze ulaşamamıştır.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
13.07.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin