Tarihi YENİHAN Soluk aldırıyor

Tarihi YENİHAN Soluk aldırıyor

Şehrimizin tarihi ve turistik mekanlarından Yenihan otantik dizaynı ve sunumlarıyla gerek Gazianteplinin, gerekse yerli ve yabancı turistlerin sıcakların arttığı şu günlerde serinleyip soluklanabilecekleri gözde bir haline geldi. Yenihan, sahura kadar açık kalarak hizmet veriyor.

Yurdumuzda, özellikle Anadolu’da yıllardan beri süregelen ramazanda sahura kadar dışarıda vakit geçirme alışkanlığı şehrimizde de devam ediyor. 

Özellikle erkeklerin ağırlıklı olarak kahvehaneleri tercih edip sahura kadar çeşitli oyunlar oynayarak vakit geçirdikleri ramazan ayında kadınlar ise evde çocukları ve komşularıyla oturup eğlenerek sahuru bekliyorlardı.

Kırsal kesimlerde yer yer bu şekilde devam etmesine rağmen, son yıllarda bu alışkanlık yerini ailelerin turistik mekanlara yönelmesine bıraktı.

Teravih namazının ardından eşi ve çocuklarıyla tarihi yerlerdeki mekanlarda, çay, kahve, nargile gibi içecekler tüketip tavla oynayarak sahuru beklemeyi alışkanlık haline getirdiler.

Şehrimiz Uzunçarşı’daki tarihi Yenihan da bu mekanlardan biri.

HABER//AYSU YIKMIŞ

Otantik olarak dizayn edilen Yenihan’daki işletmeler, Osmanlı geleneğini de yaşatıyor. Bu işletmeler, nezih görüntüsü, havadar ve soluk aldıran yapısı ve damağa hitap eden içecekleriyle de tercih nedeni haline geldiler.

Böylelikle hem bölge halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Yenihan, ramazan ayı boyunca da sahura kadar açık.

GÜNDEM
Haber Merkezi
25.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin