“İSTİFA EDİN”

“İSTİFA EDİN”

Gaziantep’in kurtuluş mücadelesinin simge ismi Şehit Şahinbey’in anıt mezarının yıkık-dökük bakımsız hale getirildiğini dile getiren MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, “Binlerce öğrenciyi Çanakkale’de ecdadıyla buluşturan kişiler hemen yanı başlarında yer alan ecdadın anıt mezarına bu şekilde davranıyorlar. Şahinbey’in anıt mezarı bu şekildeyken birileri makamında rahat oturuyorsa, o kişiler istifa etsin gitsinler. Biz gerekli çalışmayı yaparız” şeklinde konuştu.


“GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA KARŞISINDA YÜREĞİMİZ YANIYOR"

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Şahinbey Anıtı ve mezarının yer aldığı alanın bakımsız bırakıldığını anlattı. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Taşdoğan, “Değerli kardeşlerim, sizlerin de bildiği gibi Antepli Şahin Bey İstiklâl Harbinin aziz şehitlerindendir. Tek başına düşmana meydan okumuş, "Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep'e giremez." demiştir. Bu kahramanın hayatı, fedakârlıklarla doludur ve yeni nesil için ibret levhasıdır. Şahin Bey, ona halk tarafından verilen bir isimdir. Asıl adı Mehmet Sait’tir. 28 Mart 1920 tarihinde, son kurşununa kadar mücadele etmiş. Elmalı Köprüsü başında şehit edilmiştir. Öncelikle Şahin Bey’i ve aziz şehitlerimizi buradan minnetler yâd ediyorum. Şahin Bey’den konuya girmemin en büyük sebebi ise bu şehir için gözünü kırpmayan bir kahramanın anıtının yıkık, dökük halde kaderine terkedilmiş olmasıdır. Gaziantep-Kilis karayolunun 28. Kilometresinde yer alan Elmalı Köprüsü’nün yanındaki alanda bulunan anıtı ziyaret etmek üzere gittim. Gördüğüm manzara karşısında şok geçirdim” diye konuştu.

“ŞAHİNBEY ANITININ KADERİNE TERK EDİLDİĞİNİ GÖRDÜK”

Taşdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti;
“Anıta giriş pislik içerisinde biraz daha ilerledikten sonra anıtın adeta kaderine terk dildiğini gördüm. Anıtın etrafı bally ve tinerci yuvasına dönmüş. Gidiş yoluna döşenen taşlar yerlerinden çıkmış ya da sökülmüş. Anıtın etrafındaki mermerler kırık vaziyette. Anıt etrafındaki bu kadar rezilliği gördükten sonra o büyük kahramanın heykeline doğru baktığımda heykelin bakımsızlıktan dökük hale geldiğini de gördüm. Tüm bunları gittik yerinde gördük. Çünkü bizler bu kahramanların torunlarıyız. Bugün bu topraklarda rahatça gezebiliyorsak bu dedelerimizin sayesindedir. Fakat görüyorum ki, bunun bilincinde olmayanlar hala o koltukları işgal etmektedir. Kimse kusura bakmasın geçmişinden haberi olmayanın geleceği olmaz. Bunlar o koltukta oturmak için oturuyor. Ama oturduğu koltuğun farkında değil. O koltuğu borçlu olduğu kahramanın anıtına bakım yaptırmaktan bile aciz durumdadır. Önce çok anlamlı olan bu anıta sahip çıkın. Buradan çocuklarımızı uçaklarla Çanakkale’ye götürüyorlar. Çok güzel bir projedir. Fakat öncelik burnumuzun dibindeki anıtlarımız olsa daha güzel bir durum olacaktır. Gençlerimiz önce kendi memleketindeki kahramanları tanısınlar ki, yarın memleketimize gelecek olan kişilere rehberlik edebilsinler. Neden anıtlarımıza ziyaretler düzenlenmiyor? Evlat neden Ecdad ile tanıştırılmıyor? Şimdi tüm anıtlarımıza güzel bir restorasyon yapılmalıdır. Eğer ki yapacak gücünüz yoksa biz MHP olarak her zaman olduğu gibi yine atalarımıza sahip çıkarız. Gerekirse o anıtın restorasyonunu da biz üstleniriz. Sizde oturduğunuz koltuklardan istifa edin ve gidin. Bir proje başlattılar. ‘Şimdi Gaziantep'e Gitme Zamanı’ diye, proje anlamlı fakat bu projeyi başlatırken sadece gastronomi üzerinden yaptılar. Gelen misafirlere hiç Şahinbey’in mezarı anıtı ziyaret ettirildi mi? Şayet ettirdiyseler bu manzarayı hiç mi görmediler?”

GÜNDEM
Bülent Öner
26.10.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin