Tehlike büyük, önlem yok

Gaziantep’te özellikle eski Nizip Caddesi’nde ve triko işletmelerinin olduğu bölgelerde...
Tehlike büyük, önlem yok

Gaziantep’te özellikle eski Nizip Caddesi’nde ve triko işletmelerinin olduğu bölgelerde sık şekilde yüksek katlara eşya taşımak için kullanılan kaldıraçlar dikkatli kullanılmaması halinde ciddi tehlikelere neden oluyor. Aynı zamanda inşaatlarda da kullanılan bu yöntemde dikkat edilmesi gereken konulara dikkat edilmiyor.

YA BİRİNİN ÜZERİNE DÜŞSE!

Eski Nizip Caddesi ile triko işletmelerinin yoğun olduğu bölgelerde asansörü bulunmayan binalara yükler kaldıraç türü vinçlerle yapılıyor. Bu işlemin yapıldığı sırada bölgede güvenlik önlemlerinin alınmıyor olması, vinç kablolarından herhangi birisinin kopması neticesinde ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bu tür tehlikelerden uzak durulabilmesi için işletmelerin iş güvenliğine esas şekilde çalışmaları gerekiyor. Geçmiş yıllarda yük taşıyan çalıçkarın kablosunun kopması neticesinde yoldan geçen insanların üzerine düşen yükler ölümlere neden olmuştu.

HAVANIN RÜZGARLI OLMASI BİLE TEHLİKEYE YOL AÇABİLİYOR

Uzmanlar bu tür konularda dikkat edilmesi gereken konularda işletme sahiplerini uyarıyorlar. Uzmanlar, “Yapı işlerinde her gün tonlarca malzeme vinçler yardımı ile metrelerce yükseğe kaldırılıp taşınır. Yükler kaldırırken güvenlik önlemlerinin ihmal edilmesi durumunda çok ciddi kazalar yaşanabilir ki inşaatlarda bu tür kazalar en çok görülen kazalar arasındadır. Öncelikle yükleri kaldırmadan önce tam dengeli ve sağlam şekilde bağlandıkları kontrol edilmelidir. Vinçle bir miktar kaldırdıktan sonra yükün dengesine bakılmalı, yük dengeli duruyorsa kaldırma işlemine devam edilmelidir. Ayrıca yük havada iken yükün altında durulmamalı, uyarı şeritleri ile güvenli bir alan oluşturulmalıdır. Ayrıca fazla rüzgarlı havalarda kaldırma işleri yapılmamalıdır.”

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
28.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin