Tele konferanslı tercümanlık

Tele konferanslı tercümanlık

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, Aile Sağlığı Merkezlerinde Suriyeli hastalara tercüman olmamasından dolayı sağlıklı bir şekilde bakılamadığını dile getirdi. Suriyeli hastaların sağlık sorunlarını ancak Arapça bilen bir kişinin telefonla arayarak anlayabildiklerini anlatan Ağca, her şeye rağmen sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde verilmeye çalışıldığını anlattı.

“TERCÜMAN SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ İSTİYORUZ”

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, Suriyeli hastaların artık sağlık kurumlarında büyük sorun teşkil etmediğine dikkat çekti. Ağca açıklamasında, sağlık alanında Suriyelilerle ilgili tek sorunun tercüman konusu olduğuna dikkat çekti. Hamza Ağca, “Önceki yıllara oranla Suriyeli hastalar kamu hastanelerinde sorun olmaktan çıktı. Kent yaşamına ve insan ilişkilerine alışan Suriyelilerin her alanda olduğu gibi sağlık alanında da normale döndüğünü söyleyebiliriz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi Suriye’den artık acil ve yaralı vakalarda artık gelmiyor. Bu nedenle Suriyelilerle ilgili kendi alanımızda sadece uzun vadeli tedavi süreçleri yaşanıyor” dedi.

SURİYELİ HASTA SAYISINDA ARTIŞ GÖRÜLÜYOR

Gaziantep’te 100’ün üzerine Aile Sağlığı Merkezi bulunduğuna dikkat çeken Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Hamza Ağca, bu merkezlerde her aile hekimine bin 250 civarında Suriyeli hastanın eklendiğini anlattı. Ağca açıklamasında, “Suriyeli sığınmacıların yaşadıkları bölgelerde aile hekimlerine yükü Türk hastalara oranla 3’te 1 oranında. Yalnız Aile Sağlığı Merkezlerine gelen Suriyeli sığınmacılar ile sağlık personeli arasında dil sorunu yaşanıyor. Bu nedenle Aile Sağlığı Merkezlerinde Suriyeli tercüman görevlendirmesi yapılmalı. Bu merkezlere gelen özellikle gebe Suriyeli kadınların gebelik takipleri yapılırken sağlık personelinin oldukça zorlandığına şahit oluyoruz. Ama bilinen bir gerçek var ki Suriyeli hastalarla ilgili kamu hastanelerimizde önemli bir sıkıntı yaşanmıyor” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
8.02.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin