TEMİZ YAKIT YOKSA CEZA VAR!

Kış aylarının başladığı bugünlerde kent genelinde “Alternatif temiz yakıt kullanımı”na yönelik denetimler aralıksız şekilde sürecek.
TEMİZ YAKIT YOKSA CEZA VAR!

Sanayi şehri olmasına bağlı olarak gün geçtikçe artan nüfusu, sanayi tesislerinin sayısı, trafik yoğunluğu, konut sayısı, iklim ve meteorolojik özellikleri dikkate alındığında kentin, hava kirliliği her geçen gün artış gösteriyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, kent genelinde kademeli olarak “Alternatif temiz yakıta” geçme zorunluluğu geçtiğimiz yıl başlamıştı. Bu konuda denetimleri aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi bu yıl denetimleri daha da artıracak.

EN YOĞUN KİRLİLİK TAŞRA MAHALLELERDE

Çalışmalar sonunda en çok hava kirliliğinin, Beydilli, Güneş, 60.Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal, 23 Nisan, Kayaönü, Selimiye, Değirmiçem, Emek, Batıkent, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi ve Yaprak mahallelerininde olduğu belirlenirken, çıkarılan raporda ayrıca hava kirliliğinin insanlara ve diğer canlılara zarar verecek düzeyde olduğu tespit edildi. Bu kapsamda Gaziantep’in hava kalitesinin iyileştirilmesi için kademeli olarak 30 Ekim 2016 tarihinde merkezi sistemli binalar ile 30 Ekim 2017 tarihinde ise bireysel sistem kullanan; Şahinbey ilçesinde Beydilli, Güneş, 60. Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal ve 23 Nisan mahalleleri, Şehitkamil ilçesinde ise Selimiye, Değirmiçem, Emek, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi ve Yaprak mahallerinin alternatif temiz yakıta geçmesi zorunlu hale getirildi.

TEMİZ YAKITA GEÇİŞ GEÇTİĞİMİZ YIL TAMAMLANDI

Diğer ilçe merkezlerindeki mahallelerde ise 30 Ekim 2018 tarihine kadar  alternatif temiz yakıta geçiş tamamlanmıştı. Ayrıca yeni yapılan binalarda ruhsat aşamasında alt yapının uygun olduğu yerlerde de alternatif temiz yakıt kullanımı zorunluluğu daha önceden karara bağlanmıştı. Vatandaşları getirilen zorunluluğa uyması için uyaran Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, ayrıca yazılı ihtarda da bulunmaya devam ediyor. Öte yandan alınan karar gereği denetimlerini daha da sıklaştıran Zabıta Daire Başkanlığı, kazan dairesi kalorifer kazanı yakma belgesi, kazan yakma talimatı, yangın söndürme ekipmanları, katı yakıtların kontrolü ve baca temizliği denetimlerinin yanında, vatandaşları alternatif temiz yakıt kullanımıyla ilgili de bilgi veriyor. Ayrıca ekip, afiş, el broşörü ve bastırılan stikerleri vatandaşlara dağıtıyor.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
29.11.2019

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin