TOPLU TAŞIMA EKONOMİK KRİZDE!

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarında özellikle maddi sorunlar çığ gibi büyüyor. Araç sahipleri çaresizlikten yakınıyor
TOPLU TAŞIMA EKONOMİK KRİZDE!

Gaziantep’te toplu taşıma araçlarında ekonomik sıkıntılar son aylarda çığ gibi büyüdü. Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi Nusret Gür, düzenlediği basın toplantısında kent genelinde toplu taşıma araçlarının son yıllarda büyük sıkıntılar yaşadığını anlattı. “Toplu taşımada maliyetler zirve yaptı” şeklinde konuşan Gür, toplu taşımada yaşanan sorunların çözülmesini istedi.

“GAZİANTEP’TE ÖNEMLİ BİR SORUN HALİNE GELDİ”

Şehitkamil Belediye Meclisi Üyesi Nusret Gür, “Gaziantep’in ortak ve büyük sorunlarından olan toplu taşıma araçlarının hızlı bir şekilde kan kaybetmesi kentte önemli bir sıkıntısı haline geldi. Kent genelinde toplu taşıma araçları ile sahiplerinin yaşadığı sıkıntıları bir meclis üyesi olarak gündeme taşımayı önemli bir görev olarak görüyorum” dedi. Gür açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Gaziantep genelinde 487 tane dolmuş, 184 tane özel halk otobüsü bulunmaktadır. Toplamda bu rakam 671 adet olup ve bu 671 adet toplu taşıma aracının tamamı mağdur durumdadır. 2016 yılından bugüne bakıldığında; bir adet lastik 375 lira iken bugün 950 lira oldu. Günlük her araç 400 ile 550 lira arasında mazot tüketimi yapıyor. Bir sürücünün günlük ücreti 120 lira olup, on yılda bir zorunlu araç değişimi söz konusudur. Araçlar ise 185 bin liradan 390 bin liraya yükselmiştir. Asgari ücret artırımı, SSK artırımı, trafik sigortası artırımı, kasko bedellerinin artması, trafik cezaları ve belediye harçları gelen zamların hepsi ortadadır.”

“AYLIK GİDERLERİN ÜSTESİNDEN GELEMİYORLAR”

Gür, “Kısaca bunların toplamında, araç değişiminde ortalama 3 bin 400 lira, aylık mazot gideri 15 bin lira, sürücü aylığı ortalama 3 bin 600 lira, aylık periyodik araç bakımı bin 500 lira, lastik gideri ortalama 475 lira, trafik sigortası 600 lira, kasko 700 lira ve SSK primi 685 liradır. Ortalama her aracın aylık toplamda 25 bin 960 lira gideri bulunmaktadır. 184 tane olan özel halk otobüsünün yaklaşık 14 tanesi çalışmamaktadır. 4 araç belediyeye kiraya verilmiştir. 30 araç ise ancak kendi kendinin masrafını çıkartmaktadır. Geriye kalan 130 aracın ise tamamı zararına çalışmaktadır” dedi.

Gür sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“İş bunlara rağmen; Ulaşım Daire Başkanlığı çalışanları ile Zabıta Daire Başkanlığı omuz omuza barışık bir şekilde çalışmaktadır. Büyükşehir Belediye Başkanımız aday olduğu dönemde bu şehrin öncelikli olarak toplu taşıma ve tarik ile ilgili sorunları çözeceğini söylemişti. Ama bu insanlar şu anda mağdur durumdalar. İstanbul ve diğer büyük illerde olduğu gibi toplu taşımaya yani bu insanlara acilen kan verilmesi ve destek verilmesi gerektiğine inanmaktayım.”

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
30.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin