TRİKO SEKTÖRÜ COŞTU!

Yaşanan kuraklığa rağmen Gaziantep’te triko sektörü Irak ve İran’a yaptığı ticaret hacmiyle göz doldurdu
TRİKO SEKTÖRÜ COŞTU!

Yağışların henüz beklenildiği gibi gerçekleşmediği Gaziantep’te triko ürünlerinin elde kalması bekleniliyordu. Fakat tam tersi oldu ve sektör temsilcilerinin Irak ve İran’a yönelik sürdürdüğü ticaret son 2 ay içerisinde yüzde 40 artış gösterdi. Tam kapasite ile çalışan triko işletmeleri gelen talebe neredeyse cevap veremez duruma geldi.

“PAZAR PAYININ ARTMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Geçmiş yıllarda özellikle ödenmeyen çek ve senetlerden dolayı büyük sıkıntılar yaşayan triko sektöründe bugünlerde büyük bir atılım gerçekleşiyor. Irak ve İran pazarında triko ürünlerini kabul ettiren sektör temsilcileri gelen taleplere neredeyse cevap veremez duruma geldi. Gaziantep Trikotajcılar ve Çorapçılar Odası Başkanı Reşit Durak, Irak ve İran’da Pazar payının artırılmasında sektör temsilcilerinin başarılı çalışmalarının yattığını ifade etti. “Bu iki ülkede pazar payımızı artırmamız oldukça güzel. Sektörümüzde yer alan işletmelerimizin başarılı model çalışmaları sayesinde bu ili ülkede elde ettiğimiz Pazar payının gelecek yıllarda daha da artırmayı planlıyoruz” şeklinde konuşan Gaziantep Trikotajcılar ve Çorapçılar Odası Başkanı Reşit Durak sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Triko sektörümüzde geçmiş yıllarda bilindiği gibi geri ödenmeyen çek ve senetlerden dolayı esnafımız büyük sıkıntılar yaşadı. Bilindiği üzere yağışlar bu yıl beklenildiği gibi olmadı. Bizler sektör temsilcileri bu durum karşısında kara kara düşünmemiz gerekirken kendimizi Irak ve İran pazarında bulduk. Sektör temsilcileri işletmelere kilit vurma noktasındayken yaşanan bu durum bizleri oldukça sevindirdi. Irak ve İran pazarı sayesinde triko üretiminde yüzde 40 artış sağlandı. Şimdi sektör temsilcisi arkadaşlarımız bu ülkelerden gelen talebe neredeyse cevap veremez duruma geldi.”

HIDIROĞLU MARKALAŞMAYA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Gaziantep’in trikoda büyük gelişme kaydetmesine markalaşamadığını vurgulayan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hıdıroğlu, “Triko sektörü markalaşamadığı için birçok ünlü firmaya fason üretim yapıyor. Firmalarımız dışa açılamadıkları için ürettikleri ürünleri dolaylı yoldan ihraç ediyor. Bunun yanında, yüksek girdi maliyetleri, döviz kurlarındaki dengesizlik, tanıtım eksikliği gibi sorunlar var. En büyük sıkıntı ise yıllardır sektörün gündeminde bulunan ve her toplantıda gündeme gelen hammaddenin dövizle alınıp, ürünün TL ile satılmasıdır. Oda olarak Odamız 20 No.lu Triko-Örgü-Tığ işi ve Çorapçılar Meslek Komitemizin ve sektörden gelen talepler doğrultusunda sektörü geliştirmek ve nitelikli ara eleman ihtiyacını karşılamak geçen yıl Gaziantep Hacı Sani Konukoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Triko bölümünü açtık. Bu bölümünden yetişen gençlerimiz sektöre ve Gaziantep ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. Triko sektörünün gelişimi çok ciddi istihdam alanları oluşturmanın yanında işsizliğin azaltılmasına önemli katkı sağlayacaktır. Odamızın ilgili meslek komitesi tarafından düzenlenen toplantıda dile getiren sorun ve çözüm önerilerini rapor haline getirerek, kurum ve kuruluşlardan sorunlara çözüm bulunmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

GÜNDEM
Bülent Öner
11.02.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin