“Tüketiciler emlak alımında uyanık olmalı”

“Tüketiciler emlak alımında uyanık olmalı”

Gürkan Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, banka kredi faiz oranlarında yaşanan düşüşle birlikte konut satışlarında önemli artış olduğunu anlattı. Polat, düşen faiz oranlarını fırsata çeviren bazı müteahhitlerin fiyat artışına gittikleri uyarısında bulundu. Polat, “Emlak sektöründe kredi faiz oranları düştü. Ancak kredi oranlarındaki bu düşüş vatandaşlara yansımadı” dedi.

“HALKIMIZIN BU KONUDA BİLİNÇLİ OLMALARI GEREKİYOR”

Gürkan Emlak Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Polat, “Emlak sektöründe kredi faiz oranları düştü. Ancak kredi oranlarındaki bu düşüş vatandaşlara yansımadı. Devlet tarafında düşürülen kredi oranları ne yazık ki vatandaş için kambur oldu. Bunun nedeni kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesini fırsat bilen müteahhitlerin konut fiyatlarını yükseltmesi nedeniyle yaşandı. Fırsatçı müteahhitlerin müdahalesi ile birlikte daire fiyatları 70-80 bin lira yükseldi. Kredi faizlerinin düşmesi ve vatandaşların kredi kullanarak ev sahibi olmak istemesi ile birlikte fiyatlar arttı. Demire, çimentoya zam olmadan fiyatlar yükseldi. Bazı noktalarda fiyatlar yükseldi ancak 70-80 bin lira zam gelecek kadar fiyatlar artmadı. Tüketicilerimizin bu noktada dikkatli olmaları gerekiyor. Halkımızın bu konuda bilinçli olmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

PEKİ, FİYATLAR NEDEN BÖYLE YÜKSELİYOR?

Polat açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“İnsanlar, müteahhitlerden daire satın alıyorlar. 300 bin lira bandında daireleri satın aldıkları zaman, kimi müteahhitler tapu-iskan adı altında daire sahiplerinden haksız olarak para talep ediyorlar. Bazı müteahhitler, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlardan uçuk miktarlarda taleplerde bulunuyorlar. Şahinbey Bölgesi’nde 15-16 bin lira civarında para talep ediliyor, Şehitkamil Bölgesi’nde ise ev sahibi olmak isteyen vatandaşlardan 20-25 bin lira civarında para talep ediliyor.  2019 yılında tapu bedeli rayiç bedelin yüzde 3’üne tekabül eder, Gazdaş, Elektrik ve Su aboneliklerinin bedellerini hemen öğrenebilirler. İskan bedelini Belediyelerden öğrenebilirler.”

“EMLAK ALACAK TÜKETİCİ DİKKATLİ OLMALI”

“Bu noktada ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, bu şekilde para talepleri ile karşılaşmaları halinde söz konusu harcamalarla ilgili faturalarını talep etmeleri gerekiyor. Faturalarda yer alan bedeller haricinde ödeme yapmasınlar. Bir müteahhit, site inşa ettiği zaman her bir daireden bu bedelleri talep ediyor. Burada haksız kazanç var.. Dürüst müteahhitler, tüm bedelleri içerisinde daire satışlarını yapıyorlar. Vatandaşlar yalnızca tapu harcı ödemelerini kendileri yapmış oluyorlar. Daire alacak vatandaşların seçici olmaları gerekiyor” şeklinde konuşan Polat sözlerini daha sonra şu şekilde sürdürdü;

“Bu bedeller vatandaşa yansıtılmamalıdır. İskanı müteahhit üstlenmelidir. Devlet kurumları ve belediyelerin bu noktada denetim yapmaları gerekiyor. Devlet denetimi olursa, müteahhitler bunu yapamaz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerinin de bu konuya el atması gerekiyor.”

HABER//HÜSEYİN DOĞAN

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.11.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin