Turistlerin ilgi odağı oldu

Turistlerin ilgi odağı oldu

Gaziantep’in tarihi yapıları arasında yer alan Zincirli Bedesten, Gaziantep’e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oluyor. Zincirli Bedestene her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyarette bulunarak burada yer alan esnaftan alış veriş yapıyor.

ZİYARETÇİLER BEDESTENİ KENDİ SOSYAL
PAYLAŞIM SİTELERİNDEN ANLATIYOR

Zincirli Bedesteni ziyaret eden yerli ve yabancı turistler gezdikleri bu tarihi mekanı daha sonra kendi sosyal medya sayfalarından anlatıyorlar. Turistlerin bazıları bedesten hakkında kendi sayfalarında şu ifadeleri kullanıyorlar;
“Zincirli bedesten Gaziantep’teki en güzel çarşılardan bir tanesidir. Kapalı bir çarşıdır, pek kalabalık değil, Antep ustalarının elinden çıkma her türlü ürünü buradaki dükkanlarda bulabiliriz. Bedestene girerken her dükkanın önünde dizilmiş olan güzel eşyalar adeta göz kamaştırıyordu. Oradaki esnaflar arasında dayanışma çok güzel herkes birbiriyle kaynaşmış herkes kendi işiyle meşgul oluyordu. Tezgâhta bulunan bakır işletmeleriyle yapılmış yüzük, kolye, su bardakları çok güzel desenlerle süslenmiş şekilde tezgahların önünde bulunuyordu. Sabah bu mekana girerken herkes bir şeylerle uğraşıyor çaycı çaylarını dağıtıp adeta oradan oraya koşuşturup duruyordu. Genellikle yerli veya yabancı turistlerin ilgi konağı olmuştur, turistler fotoğraf makinalarıyla o güzel görüntüleri çekme için sanki birbirleriyle yarışıyor. Çarşının içinde bulunan dükkanların çoğu bakır işletmeciliği, sedef. Kutnuculuk, yemenicilik ile ilgili pek çok dükkan vardır. Bedestende üç kapı bulunur. Bedesten şehir merkezine çok yakın olduğu için her gün binlerce insanın ilgi odağı oluyor.”

BEDESTEN ESNAFINDAN PROJEYE TAM DESTEK GELDİ

‘Şimdi Gaziantep’e Gitme Zamanı’ projesine değinen esnaf temsilcileri, “Gaziantep’in ileri gelenleri tarafından ortaya konan proje ile Gaziantep’e yönelik olumsuz algının ortadan kaldırılmasında önemli rol oynuyor. Diğer yandan dolarda meydana gelen artışlarda esnafımızın işlerini etkiliyor. İşler durgun olduğu için esnaflar, kimi zaman iş yapamadan evlerine dönüyorlar. Bu noktada projenin de katkılarıyla işlerin yakın bir dönemde açılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ZİNCİRLİ BEDESTENİN TARİHİ GEÇMİŞİ

Darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten, halk arasında “Kara Basamak Bedesteni olarak bilinir uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yaptığı için et hali olarak da adlandırılan tarihi yapı vakıflar bölge müdürlüğünün yaptırdığı restorasyon çalışmaları sonrasında genişlikleri 10- arasında değişen 73 dükkan ile ticari faaliyette bulunmak isteyen özellikle baharatçı ve turistik eşya satıcılarına otantik bir ortam sunmaktadır. Bedestenin beş kapısı bulunmaktadır. Güney kapısındaki dört mısralık kitabenin yazarı kusiri’dir. Biri kuzeyden güneye, diğeri doğudan batıya uzanan ve birbiri ile kesişen iki bölümden meydana gelmektedir. Üstü kapalı ve tek katlı bir yapıdır. Daha sonraları üzerine bir kat daha yapılarak Adliye binası olarak kullanılmışsa da 1957 yılındaki yangında bu bölüm tamamen yok olmuştur.

GÜNDEM
Zeynep Keskin
18.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin