Türk iş adamlarından Mısır çıkarması

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu...
Türk iş adamlarından Mısır çıkarması

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) heyetiyle birlikte kara kıtanın en büyük ekonomik ülkelerinden birisi olan Mısır'a giderek, çeşitli temaslarda bulundu.

Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil’in daveti üzerine TOBB heyeti, iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında, TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ile birlikte işadamları ve basın mensuplarının bulunduğu heyet, Mısır-Türkiye İş Forumu’nu katıldı ve Türk firmalarınca gerçekleştirilen yatırımları yerinde gördü. Program kapsamında, Mısır’dan yaklaşık 80 firma, TOBB heyeti ile Kahire Büyükelçiliğince belirlenen Kahire’de aktif Türk firmalarının katılımıyla Mısır-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi. Forum açılış konuşmalarını, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptı. Forum kapsamında, Mısır’da yatırım fırsatları ve önümüzdeki dönem yatırım projeleri konusunda Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Müsteşarı ve Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Ala Ezz tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Ayrıca, Türk ve Mısır firmaları arasında çok sayıda iş görüşmesi düzenlendi.

Heyet,LİMAK tarafından yapımı gerçekleştirilen Kahire Havaalanı 2 Nolu Terminali de gezdi. TOBB heyeti ayrıca, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Tareq Qabi tarafından Bakanlık binasında kabul edildi.Heyet halindeki görüşme sonrasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kahire Maslahatgüzarı Ali Rıza Güney, Mısır Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ahmet Al Wakil, Bakan ile ayrıca görüşmede bulundu. Görüşme sırasında, Mısır’da faaliyet gösteren Türk firmalarının talepleri aktarıldı.

"Mısır ile dış ticaretimizi büyütmeliyiz”

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, yaptığı açıklamada, TOBB heyetiyle birlikte Mısır'ı yaptıkları ziyaretin iki ülke iş dünyası temsilcileri açısından çok verimli ve yararlı geçtiğini ifade etti. Afrika'nın, ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra ihracat açısından büyük fırsatlar barındırdığına vurgu yapan Konukoğlu, Afrika kıtasının gelişme potansiyelinin çok yüksek olması nedeniyle tüm dünya ülkelerinin göz diktiği büyük bir pazar olduğunu belirtti. Gaziantep’in ihracatında üçüncü sırada en fazla payı Afrika ülkeleri grubunun aldığını, buraya geçen yıl 803 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını bildiren Konukoğlu, şunları kaydetti:“Şehrimizden en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında Mısır 17. sırada yer alıyor. Mısır, kara kıtanın en büyük ekonomilerinden birine sahiptir. Türkiye'nin bu ülkeye geçen yılki ihracatı 2 milyar 739 milyon dolar, Gaziantep’in ihracatı da 68 milyon 329 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Ancak bu gerek ülkemiz ve şehrimizin hedefleri gerekse ihracat potansiyelimizi yansıtmaktan çok uzak bir rakamdır. Mısır ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşıyacak fırsatlar bulunuyor. İşadamlarımız, Mısır ile birlikte üçüncü ülkelerde de önemli işbirlikleri yapabilir. Bu potansiyeli iyi değerlendirerek, dış ticaret hacmimizi büyütmek, her alanda çok yönlü işbirliğini geliştirmek istiyoruz. Bu açıdan TOBB heyetinin Mısır programı son derece önemli olmuştur.”

Gaziantep’ten bu ülkeye en çok halı, dokunmamış kumaşlar ve eşyalar, suni-sentetik iplikler, pamuk ipliği, plastik ve mamulleri, tekstil ve gıda makineleri, bulgur ve irmik, kağıt-karton, pastacılık ürünleri ihracatı yapıldığını anlatan Konukoğlu, Gaziantepli işadamlarının, alternatif ihracat pazarları arasında en fazla umut vadeden Afrika ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GÜNDEM
İHA
2.02.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin