Türkiye’nin sanat merkezi olacak

Türkiye’nin sanat merkezi olacak

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Gaziantep sanat merkezi sanatın ve sanatseverlerin uğrak noktası oldu. Aldığı ödüllerle kentin markalaşan yüzü olan merkezde, sanatın kalbi atıyor. On binlerce kursiyeri ile kentte sanatın merkezi durumuna gelen alanda yeni dönemde birden fazla proje ile projenin Türkiye’ye örnek olması sağlanacak.

TARİHİ ALAN DAHA DA CANLANACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in çabalarıyla atıl bir durumda bırakılan adliye binasına yönelik restorasyon çalışmaları 2015 yılında başlanarak 2016 yılının Nisan ayında Gaziantep sanat merkezine dönüştü. Geçtiğimiz yıl yüz binin üzerinde kişiye temas eden Gaziantep sanat merkezi, birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Tarihi binasıyla her yaştan insana kapılarını açan merkezde, Gaziantep kent arşivi, sanat merkezi kütüphanesi, sanat galerileri, kafe, restoran, çocuk sanat merkezi, yetişkin sanat ve meslek edindirme kursları (GASMEK) dijital kütüphane ve çok amaçlı salonlar yer alıyor.

ON BİNLER SANATLA BULUŞTU

Yeni dönemde Sanat Merkezinde tiyatro, müzik ve benzeri sanatsal etkinliklerin kamuoyuna sunulmasıyla önemli bir rol sergilenecek. Geçtiğimiz yıl sanat merkezinde 29 farklı sergi açıldı, sanat merkezi 43 bin 686 sanatseveri ağırladı. Sanat merkezine gelen ziyaretçiler farklı sanat dallarından oluşan eserleri görme ve sanatçılarla tanışma fırsatını yakaladı. Öte yandan sanat merkezi kütüphanesinden 15 bin 292, çok amaçlı toplantı salonlarında gerçekleşen toplantı ve söyleşilerden 2 bin 336, GASMEK kurslarından 10 bin 518, çocuk sanat merkezindeki müzik enstrümanları atölyeleri ve sanatsal atölyelerinden 17 bin 923 çocuk olmak üzere birçok vatandaş yararlandı. Gaziantep kent arşiviyle geçmişe tanıklık eden sergi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

GÜNDEM
Bülent Öner
11.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin