TURŞU VE KURULUK TRAFİĞİ

Hareketlilik sabah 6’da başlıyor
TURŞU VE KURULUK TRAFİĞİ

Vatandaşlar kışlık turşu ve kuruluğun bir kısmını bayramdan evvel yapmak için kolları sıvayınca bu tür gıdaların satış merkezlerinden biri olan Kalealtı bölgesinde esnafın mesaisi de sabah 5.30’da başladı.

Gaziantep’in gelenekselleştirdiği kışlık turşu ve kuruluk hazırlıkları bayramdan evvel başladı. Dolmalık patlıcanın ve salçalık biberlerin tezgahlardaki yerini almaya kısa bir süre kaldı. Ancak bölgemizin vazgeçilmez turşuluğu acur ve haylan kabağı manav tezgahlarına girdi.

Sadece Gaziantep, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinde mevcut olan ve kurutularak kışın dolması yapılan haylan kabağı ile yine bu illerimizde yaygın olarak tüketilen acur turşusundan kopamayan vatandaşlar sabahın erken saatlerinde Kalealtındaki satıcılara koşuyor.

Özellikle her yerde bulunmayan ve Gaziantep ve çevre illeriyle özdeşleşmiş olan bu yiyeceklerin az üretilmesi ve kolay kolay her yerden temin edilememesi vatandaşları “tükenmeden alma” telaşı içine sokuyor.

Bu mevsimin en çok satılan ürünlerinden olan acur ve haylan kabağı mesaisi başlayınca Kalealtı esnafı da güne erken başlıyor.

Sabah en geç 5.30’da işyerlerini açarak üreticinin mallarını tezgahlarına yerleştiren esnaf, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra bu ürünlerin çuvallar halinde satışlarını gerçekleştiriyor.

Bölgede yıllardır aynı yerde aynı işi yapan esnaflar, Gaziantep halkının yıllardır bu damak tadı alışkanlığından kopmadıklarını dile getiriyorlar.
Vatandaşlar, şehrin en ücra köşesinden bile gelerek, kolay kolay başka yerlerde bulunmayan bu ürünleri alarak kışlık ihtiyaçlarını temin ediyorlar.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
12.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin