ÜÇ ASIRLIK ÇINAR AĞACI GÖLGESİNİ ESİRGEMİYOR

Şehrimizin ve Balıklı Parkımızın simgesi haline gelen
ÜÇ ASIRLIK ÇINAR AĞACI GÖLGESİNİ ESİRGEMİYOR

Gaziantep’te yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olan Balıklı Parkı içerisindeki çınar ağacı muhteşem heybetiyle ruha hitap edip dinlendirirken, gölgesiyle de insanları serinletip ferahlatıyor.

Şehir merkezinde işi olan ve dinlenme ihtiyacı hisseden vatandaşların vazgeçilmezi haline gelen üç asırlık çınar ağacı şehre gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.
 
Şehrimizde sıcaklardan bunalan vatandaşlar çareyi parklara ve serin yerlere kaçmakta buluyor. Ancak gün içinde şehir merkezinde işi olan ve hem dinlenecek hem serinleyecek yer arayan vatandaşların uğrak noktası ise Balıklı Parkı içerisindeki 300 yıllık çınar ağacı.

300 yılı bulan geçmişiyle hem şehrimizin hem Balıklı Parkının sembolü haline gelen bu çınar ağacı görkeminin yanı sıra mazisiyle de önemini koruyor.

GÜNÜMÜZE ULAŞMIŞ NADİDE BİR DEĞER

Geçmişten günümüze şehrimizde o civarda çekilen tüm fotoğraf karelerine girmeyi başaran çınar ağacı parkın tarihini yansıtıp, günümüze kadar ulaşan ve ayakta duran tek değer.

Yaklaşık 300 yıllık geçmişi, neredeyse gövde haline dönmüş dalları ve 30 metreye ulaşan boyuyla öğle sıcaklarında ortalama 50-60 m2’lik bir alanı gölgesi altına alabiliyor.

Gaziantep'te aşırı sıcak havalar etkili olmaya devam ederken, sıcaklardan bunalan ve şehrin merkezinde biraz dinlenmek isteyen vatandaşların serinleyip, rahat bir nefes almak için vazgeçemediği yerlerden biri olan Balıklı Parkındaki Çınar Ağacı muhteşem görüntüsüyle de yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı.
 
Özellikle Türkiye’nin diğer illerinden günü birlik gezilerle Gaziantep’e gelen turistlerin şehir merkezinden geçerken heybetli görüntüsüyle hemen dikkatleri üzerine çeken bu çınar ağacının altında fotoğraf çektirmesi ise gözlerden kaçmıyor.

BULUŞMA NOKTASI

3 asırlık bu Çınar Ağacımız, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmasının ve şehir merkezinde işi olup da dinlenmek isteyenlerin yanı sıra, şehrimizde yaşayan ve birbiriyle buluşup biraz sohbet edip hoşça vakit geçirmek isteyen orta yaş ve yaşlı insanlarımızın da uğrak ve buluşması noktası haline gelmiş vaziyette.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
3.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin